Našel se záhadný vlak s pokladem nacistů? Historici nevěří

Martin Novák Martin Novák
20. 8. 2015 15:52
Souprava údajně zmizela v roce 1945 na trati mezi Vratislaví a Walbrzychem. Důkazy ale nejsou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava – Sedmdesát let po konci druhé světové války se hledači pokladů zaměřují minimálně na tři záhady.

V České republice máme Štěchovický poklad, který roky neúspěšně hledá Helmut Gaensel.

Svět více vzrušuje osud jantarové komnaty, zmizelé beze stopy na konci války v Königsbergu (dnešním ruském Kaliningradu).

Za českými hranicemi je největší neznámou osud vlaku se zlatem, dalšími cennostmi a zbraněmi, který podle některých svědectví "vypravil“ wehrmacht na konci války z Vratislavi kvůli postupu Rudé armády.

Dva muži - Polák a Němec - nyní přišli s oznámením, že tento ztracený vlak našli u města Walbrzych v Dolním Slezsku, velmi blízko české hranice. Už kontaktovali úřady, aby si zajistili nárok na deset procent z hodnoty pokladu.

Za předpokladu, že něco našli, si přijdou na velké peníze. Historikové tvrdí, že existence vlaku není spolehlivě doložená a nikdy se nenašel žádný dokument. Což je - i vzhledem k možné snaze věc utajit a k chaosu, který v té době ve Slezsku panoval - podivné.

Údajní nálezci prý v dopise uvedli řadu detailů, uvedla polská televize v pořadu Wiadomości.

"Právníci, armáda, policie a hasiči to prověřují," řekla Marika Tokarská z Okresního úřadu ve Walbrzychu.

Profesionální historici mají jako obvykle tendenci být opatrní a tlumit senzaci. "Dost lidí už vlak hledalo, ale nikdy nikdo neuspěl. Žádné dokumenty k tomu také nikdy nikdo neviděl," uvedla pro Radio Wroclaw historička Joanna Lamparská.

Souprava vezla cennosti z Vratislavi, tehdejšího německého města Breslau. Zmizela někde během cesty do Walbrzychu. Mělo jít o pancéřovaný vlak, vybavený samohybnými děly.

Nikdy se nepotvrdily zvěsti, že vlak zajel do tunelu u zámku Książ a pak už ho nikdo nespatřil.

Zámek byl za války sídlem gestapa. V sedmdesátých letech byl rekonstruován, ale žádné stopy po vlaku či pokladu se ani v okolí nenašly.

Bezvýsledné bylo i pátrání ve starých štolách.

Průvodce zámkem Andrzej Gaik v rozhovoru pro televizi TVP uvedl, že podle mnoho let starých informací SS budovala tunel přibližně na pětašedesátém kilometru tratě mezi Vratislaví a Walbrzychem.

"Jsem k tomu skeptický. Vůbec k tomu, že nějaký vlak existoval. Známe i z Česka, že lidé tvrdí, jak viděli něco někde zakopávat. V archivech není nic, pokud vím. Jantarová komnata je něco jiného, ta samozřejmě existovala. Domnívám se, že byla nešťastnou náhodou zničena při požáru či bombardování,“ řekl Aktuálně.cz historik z Vojenského historického ústavu v Praze Jindřich Marek.

Jako důkaz toho, jak zmatené byly informace na konci války, dokládá, že Američané byli v roce 1946 přesvědčeni,  že v Čechách naleznou dokumenty o německém jaderném výzkumu. Místo toho našli archiv K. H. Franka.

Historicky potvrzený je pouze takzvaný zlatý vlak z Maďarska. Soupravu s uloupeným zlatem, drahými kameny, šperky a uměleckými díly zastavili Spojenci v Rakousku v květnu 1945.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy