reklama
 
 

Našel se záhadný vlak s pokladem nacistů? Historici nevěří

20. 8. 2015 15:52
Souprava údajně zmizela v roce 1945 na trati mezi Vratislaví a Walbrzychem. Důkazy ale nejsou.

Varšava – Sedmdesát let po konci druhé světové války se hledači pokladů zaměřují minimálně na tři záhady.

V České republice máme Štěchovický poklad, který roky neúspěšně hledá Helmut Gaensel.

Svět více vzrušuje osud jantarové komnaty, zmizelé beze stopy na konci války v Königsbergu (dnešním ruském Kaliningradu).

Za českými hranicemi je největší neznámou osud vlaku se zlatem, dalšími cennostmi a zbraněmi, který podle některých svědectví "vypravil“ wehrmacht na konci války z Vratislavi kvůli postupu Rudé armády.

Dva muži - Polák a Němec - nyní přišli s oznámením, že tento ztracený vlak našli u města Walbrzych v Dolním Slezsku, velmi blízko české hranice. Už kontaktovali úřady, aby si zajistili nárok na deset procent z hodnoty pokladu.

Za předpokladu, že něco našli, si přijdou na velké peníze. Historikové tvrdí, že existence vlaku není spolehlivě doložená a nikdy se nenašel žádný dokument. Což je - i vzhledem k možné snaze věc utajit a k chaosu, který v té době ve Slezsku panoval - podivné.

Údajní nálezci prý v dopise uvedli řadu detailů, uvedla polská televize v pořadu Wiadomości.

"Právníci, armáda, policie a hasiči to prověřují," řekla Marika Tokarská z Okresního úřadu ve Walbrzychu.

Profesionální historici mají jako obvykle tendenci být opatrní a tlumit senzaci. "Dost lidí už vlak hledalo, ale nikdy nikdo neuspěl. Žádné dokumenty k tomu také nikdy nikdo neviděl," uvedla pro Radio Wroclaw historička Joanna Lamparská.

Souprava vezla cennosti z Vratislavi, tehdejšího německého města Breslau. Zmizela někde během cesty do Walbrzychu. Mělo jít o pancéřovaný vlak, vybavený samohybnými děly.

Nikdy se nepotvrdily zvěsti, že vlak zajel do tunelu u zámku Książ a pak už ho nikdo nespatřil.

Zámek byl za války sídlem gestapa. V sedmdesátých letech byl rekonstruován, ale žádné stopy po vlaku či pokladu se ani v okolí nenašly.

Bezvýsledné bylo i pátrání ve starých štolách.

Průvodce zámkem Andrzej Gaik v rozhovoru pro televizi TVP uvedl, že podle mnoho let starých informací SS budovala tunel přibližně na pětašedesátém kilometru tratě mezi Vratislaví a Walbrzychem.

"Jsem k tomu skeptický. Vůbec k tomu, že nějaký vlak existoval. Známe i z Česka, že lidé tvrdí, jak viděli něco někde zakopávat. V archivech není nic, pokud vím. Jantarová komnata je něco jiného, ta samozřejmě existovala. Domnívám se, že byla nešťastnou náhodou zničena při požáru či bombardování,“ řekl Aktuálně.cz historik z Vojenského historického ústavu v Praze Jindřich Marek.

Jako důkaz toho, jak zmatené byly informace na konci války, dokládá, že Američané byli v roce 1946 přesvědčeni,  že v Čechách naleznou dokumenty o německém jaderném výzkumu. Místo toho našli archiv K. H. Franka.

Historicky potvrzený je pouze takzvaný zlatý vlak z Maďarska. Soupravu s uloupeným zlatem, drahými kameny, šperky a uměleckými díly zastavili Spojenci v Rakousku v květnu 1945.

autor: Martin Novák | 20. 8. 2015 15:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama