Objeven největší dinosaurus na světě

rst, ČTK
18. 4. 2006 8:22
Buenos Aires - Argentinští a kanadští vědci objevili v Argentině pozůstatky možná největšího masožravého dinosaura všech dob.
Gigantosaurus už není největším masožravým dinosaurem na světě. Objev v Argentině to potvrdil.
Gigantosaurus už není největším masožravým dinosaurem na světě. Objev v Argentině to potvrdil. | Foto: The Academy of Natural Sciences, Philadelphia

Mapusaurus roseae dorůstal údajně délky až 12,5 metru, a byl tedy ještě větší než Tyrannosaurs rex a Giganotosaurus, řekl v pondělí agentuře DPA argentinský badatel Rodolfo Coria z paleontologického muzea v patagonském městě Plaza Huincul.

Za zvláště zajímavou označil Coria skutečnost, že na jednom místě byly nalezeny stovky kostí tohoto dinosaura, což naznačuje, že žil ve skupinách. Dosud se přitom vycházelo z toho, že masožraví dinosauři jako Tyrannosaurus rex byli osamělí lovci.

Nejvýznamnější objev posledních let

"Získali jsme zcela nové poznatky o sociálním chování těchto největších masožravců, kteří kdysi dávno obývali Zemi," prohlásil v tisku "dinosauří nadšenec" a sponzor vykopávek Don Lessem. Objev nového druhu je jedním z nejvýznamnějších za poslední roky, z nichž většina se stala v Patagonii.

Zkamenělé kosterní pozůstatky obrovitého dinosaura-lovce byly nalezeny už v roce 1995 zhruba 25 kilometrů jižně od Plaza Huincul, upřesnil kanadský vědec Philip Currie z univerzity v Albertě. V dané oblasti narazili vědci na stovky zkamenělých ostatků Mapusaura.

"Po čtyřech letech práce jsme si byli jisti, že máme co do činění s novým druhem," uvedl Currie v tiskovém prohlášení.

Žil před 100 miliony let

Vybaven zuby ostrými jako břitvy byl prý Mapusaurus roseae pravděpodobně schopen lovit i největšího známého dinosaura všech dob, až 40 metrů dlouhého a až 100 tun vážícího býložravého Argentinosaura. Oba tyto druhy žily před zhruba 100 miliony let.

Mapusaurus měl nejdelší holenní kost, jaká byla kdy nalezena u masožravých dinosaurů. Hlavu měl posazenou hlouběji a měl ji trochu lehčí než jeho starší "bratranec" Gigantosaurus. Dospělý exemplář tohoto dvojnožce s pahýlovitými předními končetinami vážil podle vědců zhruba šest tun a dosahoval výšky čtyř metrů. Rychlost jeho běhu prý nepřekračovala 20 kilometrů v hodině.

Za své jméno vděčí Mapusaurus slovu "země" v jazyce indiánského kmene Mapuche žijícího v západní Patagonii. Roseae je odvozeno od načervenalého zbarvení pískovce, v němž byly zkamenělé ostatky dinosaura objeveny.

 

Právě se děje

Další zprávy