Objev: Venuše byla jako Země, ale zničilo ji oteplování

man
29. 11. 2007 18:40
Vědci zveřejnili nové, překvapivé poznatky o planetě
Planeta Venuše.
Planeta Venuše. | Foto: NASA

Washington - Země a Venuše se kdysi sobě navzájem velmi podobaly, ale pak se jejich cesty rozešly.

Zatímco na Zemi se vytvořily podmínky pro život, Venuše se stala pustou, drsnou planetou.

Venuše se podle nově doplněných zjištění vědců stala obětí oteplování, skleníkového efektu.

Studium jejího osudu tak může pomoci při zkoumání klimatických změn na Zemi.

Vědecký tým, který analyzuje informace dodávané evropskou sondou Venus Express, zveřejnil nové poznatky v odborném časopise Nature.

Podle nich byly Země a Venuše skutečná dvojčata. Před čtyřmi až pěti miliardami let téměř identická.

Foto: Reuters

Na Venuši pak ale začalo vypařování oceánů, prudký nárůst teploty a zvýšil se podíl oxidu uhličitého v její husté atmosféře. Na planetě se vytvořil skleníkový efekt a oteplení zničilo šanci na jakýkoliv život.

"Zjistili jsme, že některé procesy na Venuši a Zemi byly velmi podobné, i když dnes Venuše samozřejmě vypadá odlišně," citovala agentura Reuters člena týmu Hakana Svedhema.

Dodal ale, že na Venuši byly v minulosti oceány jako na Zemi. "Všechno se doslova odvařilo, voda skončila v atmosféře," uvedl Svedhem.

Venuše je dnes opravdu nehostinným místem. Teplota na povrchu planety přesahuje 450 stupňů Celsia, atmosférický tlak je více než devadesátkrát vyšší než na Zemi. Vítr vane rychlostí přes 350 kilometrů v hodině.

"Změny oproti vývoji na Zemi nenastaly jen tím, že Venuše je blíže ke Slunci. Je jasné, že s tím má co dělat i neexistující magnetické pole kolem Venuše a její pomalejší rotace. Procesy, které se odehrávají na Zemi, se odehrály i na Venuši, jenže mnohem rychleji," tvrdí profesor Fred Taylor z univerzity v Oxfordu.

(Článek pokračuje pod grafikou)

Takhle se dnes otepluje Země.
Takhle se dnes otepluje Země. | Foto: Reuters

Jeho kolega  z Kalifornského technologického institutu Andrew Ingersoll v rozhovoru pro agenturu Reuters pojmenoval úkol, který nyní před odborníky stojí: "Je třeba přesně zjistit, jak a proč vše na Venuši takovým způsobem zkolabovalo."

Hakan Svrchem tvrdí, že je třeba rozluštit ještě jednu záhadu. Podle zjištěných dat se zhruba za poslední miliardu let výrazně změnila topografie Venuše.

Povrch vypadá jinak než v minulosti.

"Způsobila to nějaká velká síla, ale zatím nedokážeme tento proces vysvětlit," řekl agentuře AFP.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy