reklama
 
 

Objev: V hloubi Amazonie existovala velká města

29. 8. 2008 19:00
Archeologové objevili pozůstatky rozvinuté civilizace

Brasília - Amazonský prales je považován za jednu z nejodlehlejších částí planety, která překypuje místy, kam civilizace zatím nevkročila.

Tým brazilských a amerických vědců však objevil, že v brazilském pralese nedaleko řeky Xingu existovala dříve města, ve kterých žilo až padesát tisíc lidí.

Informovala o tom zahraniční média s odvoláním na studii publikovanou ve vědeckém časopise Science.

Podobně jako říši Inků v Peru nebo panství Aztéků v Mexiku zničil pravděpodobně brazilskou civilizaci příchod Evropanů v patnáctém a šestnáctém století, respektive nemoci, které s sebou kolonizátoři přivezli a proti nimž neměli domorodci protilátky.

Nad sítí starodávných měst a vesnic tak dnes opět roste džungle.

Jako řecká polis

"Nejsou tu velkoměsta, ale jde o urbanismus vybudovaný okolo měst," citovala agentura Reuters výzkumníka Mika Heckenberga z Floridské univerzity.

"Když se díváme na průměrné středověké město nebo na průměrnou řeckou polis, je většina z nich stejné velikosti jako ta (města), která jsme našli v Amazonii. To, co jsme našli, je jen mnohem komplikovanější, co se týče plánování."

Při zkoumání pozůstatků dávné civilizace archeologům pomáhají i satelitní snímky a potomci dávných obyvatel velkolepých sídlišť z kmene Kuikurů.

Obydlená džungle

Nalezená města o ploše šedesáti hektarů byla ohrazena zdmi a orientována okolo centrálního náměstí. Procházela jimi silnice, která vždy směřovala ze severovýchodu na jihozápad.

Archeologové objevili i vodní nádrže a rybníčky, které byly pravděpodobně používány k pěstování ryb. Nálezy svědčí také o tom, že obyvatelé měst farmařili a obhospodařovali místní mokřiny.

Vědcům, kteří na projektu pracují už deset let, se tak podařilo dokázat, že oblasti považované do nynějška za panenské, byly kdysi středisky rozvinuté civilizace.

autor: gaz | 29. 8. 2008 19:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama