Objev: Mayové neobětovali ženy, ale muže

lem, Reuters
23. 1. 2008 14:45
Archeologové přiznali mýlku. Uvnitř: FOTOGALERIE
Cenote Zaci v centru Valladolidu. Na místech, kde se lidé obětovali bohům, se dnes můžete i vykoupat.
Cenote Zaci v centru Valladolidu. Na místech, kde se lidé obětovali bohům, se dnes můžete i vykoupat. | Foto: Monika Holbová

Mexico City - Posvátné studny - tzv. cenote, do kterých starověcí Mayové házeli své oběti Bohům, vydaly další svědectví. Archeologové přišli s tím, že oběťmi se stávali mladí muži, nikoliv dívky, jak se až doposud tvrdilo.

Mexický Yucatán je památkami mayské kultury přeplněn. Pro archeology je to ráj na zemi.

Ovšem ani oni nejsou imunní vůči mylným závěrům.

Archeologové přiznali chybu

Až doposud se mělo za to, že v posvátných skalních jeskyních a tamních studnách mizely mladé dívky.

V úterý ale archeologové přišli s novou teorií.

"Dopustili jsme se chyby. Zmátly nás nálezy šperků na dnech studen. Oběťmi se s největší pravděpodobností stávali chlapci a mladí muži," přiznal Guillermo de Anda z místní univerzity.

Jeho týmu se podařilo objevit kosti ze 127 těl a osmdesát procent z nich patří chlapcům ve věku 3 až 11 let. Zbylých dvacet procent jsou pak dospělí muži.

Chlapci měli komunikovat s Chaacem

Duchovní z nejznámějšího města Chichen Itzá obětovali děti kvůli úrodnější půdě, častějším dešťům a vyšším ziskům.  

Do studen, které sloužily jako zdroj pitné vody a vstup do podsvětí, byly vrhány většinou živé. Pouze malé množství z nich bylo rituálně obětováno na jiném místě.

Mysleli si, že děti komunikují přímo s bohem Chaacem, bohem deště, blesků a bouře, který byl považován také za patrona zemědělství.

"Bůh měl údajně rád malé věci, tedy i malé lidi. Často je vyobrazován se čtyřmi pomocníky trpasličího vzrůstu," vysvětluje de Anda, proč byli dospělí lidé obětováni jen výjimečně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy