Objev. Cukrovku II. typu lze porazit drastickou dietou

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 6. 2011 16:55
Britským vědcům se podařilo vyléčit cukrovkáře dvouměsíční drastickou dietou
Možná to půjde i bez injekcí.
Možná to půjde i bez injekcí. | Foto: Reuters

Newcastle - Striktní osmitýdenní dieta, při níž pacient za den nepřijme více než 600 kalorií, může u pacientů s časně diagnostikovanou cukrovkou druhého typu pomoci nemoc úplně vyléčit.

K takovému závěru došli britští vědci z Univerzity v Newcastlu.

Nízký energetický příjem totiž vede ke snížení hladiny tuku v slinivce a játrech, což je klíčové pro plné obnovení produkce inzulinu.

Inzulin je hormon, který je zodpovědný za metabolismus sacharidů v lidském těle. Napomáhá totiž vstupu krevního cukru (glukózy) do buněk v lidském těle, kde je štěpen na jednodušší látky, což vede k uvolnění energie nezbytné pro fungování lidského těla.

Diabetes druhého typu je porucha, při níž nejsou buňky pacienta na inzulín dostatečně citlivé, nebo slinivka tohoto hormonu neprodukuje dostatečné množství. Hladina cukru v krvi tedy sice stoupá, ale tělo z něj není schopno dostat potřebnou energii.

Řešením je podání inzulinu zvenčí - nejčastěji formou injekcí nebo inzulínových pump. V současné době už jsou ale na trhu i inzulinové inhalátory. Podávání ústy není možné, protože se inzulin při cestě trávicím traktem rozloží dřív než začne účinkovat.

Pravidelné aplikace inzulínu diabetikům relativně značně komplikují život, a tak by mohla být poslední studie britských vědců dobrou zprávou pro miliony lidí po celém světě.

Skvělé výsledky už po týdnu

K optimismu lékaře vede pokusná léčba jedenácti pacientů, kterým byla v posledních čtyřech letech zjištěna cukrovka druhého typu. Lékaři jim naordinovali drastickou dietu -  dva měsíce nesměli nic jiného, než dietní nápoje a zeleninu neobsahující škrob. Výsledky byly ohromující. Už po prvním týdnu se u všech vrátila ranní hladina krevního cukru do normálních hodnot.

Za stejnou dobu se u všech jedenácti pacientů snížil i obsah tuku ve slinivce břišní, která je pro tvorbu inzulínu klíčová. Namísto hodnot okolo osmi procent byla po týdnu naměřeno něco okolo šesti procent, což už se blíží normálu.

Foto: Wikimedia Commons
 

"Přestože je souvislost mezi skladbou jídelníčku a vývojem cukrovky druhého typu známá už poměrně dlouho, náš objev je převratný v tom, že dává diabetikům naději, že s touto nemocí nebudou muset žít po zbytek svých dnů," cituje BBC členku výzkumného týmu Ee Lin Limová.

Pro samotné pacienty je ale změna životního stylu těžší než jiné druhy léčby. "Donutit pacienty, aby změnili svůj životní styl a zhubli, je mnohem složitější, než jim dát pilulku," upozorňuje Limová.

Nic nového pod sluncem, tvrdí kritici

Ne všech jedenáct pacientů se ale choroby natrvalo zbavilo. Podle diabetologa Edwina Gala z univerzity z Bristolu se není čemu divit, protože nejde o žádný nový objev. "Když se Vám podaří zachytit cukrovku v raném stádiu, můžete její plný rozvoj o několik let oddálit. Dříve nebo později se ale stejně ukáže, protože v tom těle prostě je," říká skepticky.

Podle odborníka na lidský metabolismus z oxfordské univerzity Keitha Fraya jsou ale závěry studie nepopiratelné a potvrzují jeho zkušenosti. "Diabetici, kteří shodili značnou část své váhy, například po bypassu žaludku, se často úplně vyléčí a nepotřebují už další léčbu," vysvětluje.

Na prvního typ dieta neplatí

Muž píchá ženě inzulín v provizorním táboře v Clermont Barbor v Mississippi. Americký výzkum ukázal, že se situace ve výskytu závažných komplikací při léčbě diabetu I. typu, jako je srdeční onemocnění nebo zničená sítnice, za posledních třicet let nezměnila. REUTERS/Brian Snyder
Muž píchá ženě inzulín v provizorním táboře v Clermont Barbor v Mississippi. Americký výzkum ukázal, že se situace ve výskytu závažných komplikací při léčbě diabetu I. typu, jako je srdeční onemocnění nebo zničená sítnice, za posledních třicet let nezměnila. REUTERS/Brian Snyder | Foto: Reuters

Diabetes prvního typu je v podstatě úplně jiný druh onemocnění. Společné s druhým typem má jen to, že pacientům chybí inzulín. Jedná se ale o genetické autoimunitní onemocnění. Obranný systém napadá a postupně ničí buňky slinivky, které jsou zodpovědné za tvorbu inzulínu.

Tento typ cukrovky mají většinou děti nebo mladí lidé. Pacienti jsou doživotně závislí na léčbě inzulínem a většinou nejsou obézní.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

před 1 hodinou

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy