Objev. Cukrovku II. typu lze porazit drastickou dietou

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 6. 2011 16:55
Britským vědcům se podařilo vyléčit cukrovkáře dvouměsíční drastickou dietou
Možná to půjde i bez injekcí.
Možná to půjde i bez injekcí. | Foto: Reuters

Newcastle - Striktní osmitýdenní dieta, při níž pacient za den nepřijme více než 600 kalorií, může u pacientů s časně diagnostikovanou cukrovkou druhého typu pomoci nemoc úplně vyléčit.

K takovému závěru došli britští vědci z Univerzity v Newcastlu.

Nízký energetický příjem totiž vede ke snížení hladiny tuku v slinivce a játrech, což je klíčové pro plné obnovení produkce inzulinu.

Inzulin je hormon, který je zodpovědný za metabolismus sacharidů v lidském těle. Napomáhá totiž vstupu krevního cukru (glukózy) do buněk v lidském těle, kde je štěpen na jednodušší látky, což vede k uvolnění energie nezbytné pro fungování lidského těla.

Diabetes druhého typu je porucha, při níž nejsou buňky pacienta na inzulín dostatečně citlivé, nebo slinivka tohoto hormonu neprodukuje dostatečné množství. Hladina cukru v krvi tedy sice stoupá, ale tělo z něj není schopno dostat potřebnou energii.

Řešením je podání inzulinu zvenčí - nejčastěji formou injekcí nebo inzulínových pump. V současné době už jsou ale na trhu i inzulinové inhalátory. Podávání ústy není možné, protože se inzulin při cestě trávicím traktem rozloží dřív než začne účinkovat.

Pravidelné aplikace inzulínu diabetikům relativně značně komplikují život, a tak by mohla být poslední studie britských vědců dobrou zprávou pro miliony lidí po celém světě.

Skvělé výsledky už po týdnu

K optimismu lékaře vede pokusná léčba jedenácti pacientů, kterým byla v posledních čtyřech letech zjištěna cukrovka druhého typu. Lékaři jim naordinovali drastickou dietu -  dva měsíce nesměli nic jiného, než dietní nápoje a zeleninu neobsahující škrob. Výsledky byly ohromující. Už po prvním týdnu se u všech vrátila ranní hladina krevního cukru do normálních hodnot.

Za stejnou dobu se u všech jedenácti pacientů snížil i obsah tuku ve slinivce břišní, která je pro tvorbu inzulínu klíčová. Namísto hodnot okolo osmi procent byla po týdnu naměřeno něco okolo šesti procent, což už se blíží normálu.

Foto: Wikimedia Commons
 

"Přestože je souvislost mezi skladbou jídelníčku a vývojem cukrovky druhého typu známá už poměrně dlouho, náš objev je převratný v tom, že dává diabetikům naději, že s touto nemocí nebudou muset žít po zbytek svých dnů," cituje BBC členku výzkumného týmu Ee Lin Limová.

Pro samotné pacienty je ale změna životního stylu těžší než jiné druhy léčby. "Donutit pacienty, aby změnili svůj životní styl a zhubli, je mnohem složitější, než jim dát pilulku," upozorňuje Limová.

Nic nového pod sluncem, tvrdí kritici

Ne všech jedenáct pacientů se ale choroby natrvalo zbavilo. Podle diabetologa Edwina Gala z univerzity z Bristolu se není čemu divit, protože nejde o žádný nový objev. "Když se Vám podaří zachytit cukrovku v raném stádiu, můžete její plný rozvoj o několik let oddálit. Dříve nebo později se ale stejně ukáže, protože v tom těle prostě je," říká skepticky.

Podle odborníka na lidský metabolismus z oxfordské univerzity Keitha Fraya jsou ale závěry studie nepopiratelné a potvrzují jeho zkušenosti. "Diabetici, kteří shodili značnou část své váhy, například po bypassu žaludku, se často úplně vyléčí a nepotřebují už další léčbu," vysvětluje.

Na prvního typ dieta neplatí

Muž píchá ženě inzulín v provizorním táboře v Clermont Barbor v Mississippi. Americký výzkum ukázal, že se situace ve výskytu závažných komplikací při léčbě diabetu I. typu, jako je srdeční onemocnění nebo zničená sítnice, za posledních třicet let nezměnila. REUTERS/Brian Snyder
Muž píchá ženě inzulín v provizorním táboře v Clermont Barbor v Mississippi. Americký výzkum ukázal, že se situace ve výskytu závažných komplikací při léčbě diabetu I. typu, jako je srdeční onemocnění nebo zničená sítnice, za posledních třicet let nezměnila. REUTERS/Brian Snyder | Foto: Reuters

Diabetes prvního typu je v podstatě úplně jiný druh onemocnění. Společné s druhým typem má jen to, že pacientům chybí inzulín. Jedná se ale o genetické autoimunitní onemocnění. Obranný systém napadá a postupně ničí buňky slinivky, které jsou zodpovědné za tvorbu inzulínu.

Tento typ cukrovky mají většinou děti nebo mladí lidé. Pacienti jsou doživotně závislí na léčbě inzulínem a většinou nejsou obézní.

 

Právě se děje

Další zprávy