Objev: Caesar vypadal jako unavený venkovan

bh
17. 5. 2008 23:12
Francouzi objevili unikátní bustu

Paříž - Vychrtlý protáhlý obličej a ostře řezané rysy. Tak vypadá převládající obraz nejznámějšího vládce antického Říma.

Gaius Julius Caesar, muž, po němž se titulují panovníci po celém světě, ale pravděpodobně vypadal úplně jinak. Podle všeho byl menší postavy, měl širokou lebku a vrásky v obličeji.

Tak totiž panovník vypadá na skvěle zachovalé bustě, kterou francouzští potápěči vyzdvihli ze dna Rhony poblíž města Arles.

Z dob antiky se přitom zachovala jen asi dvacítka Caesarových portrétů, všechny ale z doby, kdy již vládce nebyl na světě. Říční nález má velkou naději, že se stane další senzací: pokud se datace potvrdí, půjde o jedinou bustu, pro níž Caesar mohl sedět modelem.

Unavený muž na vrcholu moci

Busta vznikla s největší pravděpodobností kolem roku 46 před Kristem, tedy dva roky před Caesarovým zavražděním. Tehdy byl panovník na vrcholu své moci: dobyl Alexandrii, s královnou Kleopatrou splodil syna a v Africe porazil své protivníky Scipia a Catona.

Podle archeologa Luca Longa, který se na objevu podílel, zřejmě majitel bustu hodil do řeky poté, co Caesara zavraždili. "Nebylo dobré vydávat se za jeho příznivce," řekl agentuře AFP.

Odborníci jsou nálezem nadšeni. "Je to opravdová senzace," citoval německý list Die Welt historika Martina Jehneho.

Alain Delon jako filmový Caesar v Asterixovi.
Alain Delon jako filmový Caesar v Asterixovi. | Foto: Aktuálně.cz

Kult doživotního diktátora

Není přitom vyloučeno, že se podobných bust najde více. Ceasar se jako doživotní diktátor totiž těšil také odpovídajícímu kultu.

V umění starého Říma byl Caesar, který na novém nálezu připomíná spíše unaveného venkovana než mocného intrikána, zidealizován až 150 let po své smrti.

Právě tehdy vznikla představa o Caesarovi jako o "muži vysokého vzrůstu, bílé pleti, s jiskrnýma černýma očima, těšícímu se dobrému zdraví", jak ho popsal historik Suetonius.

Čtěte v souvislostech: New York vrací Italům antická díla

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy