Vizionář Elon Musk tím úspěšně zahájil svou misi na rozšíření kvalitního internetového připojení do všech míst na planetě. Ne každý to ale přivítal s povděkem.
Aby se Muskovi povedlo naplnit svůj plán, bude potřebovat takových družic tisíce. Každý rok uskuteční SpaceX dvanáct podobných letů, kterými vyšle ze Země zhruba dva tisíce družic, dokud oběžné dráze nevytvoří síť 12 000 satelitů. Teprve pak bude Starlink úspěšný a umožní připojení k internetu i lidem v nejodlehlejších koutech světa.
VIDEO! Prepare to be mind-blown!
— Dr Marco Langbroek (@Marco_Langbroek) May 24, 2019
The train of @SpaceX #Starlink satellites passing over Leiden, the Netherlands, some 25 minutes ago. Camera: WATEC 902H with Canon FD 1.8/50 mm lens. I was shouting when they entered FOV!@elonmusk https://t.co/xChLDH32uk
Navíc Musk není jediný vizionář s takovým nápadem. Konkuruje mu společnost OneWeb, podporovaná firmou Airbus. Ta už také letos vyslala na oběžnou dráhu prvních šest satelitů a celkem jich chce mít 900.
Není vůbec neobvyklé, že jsou družice obíhající Zemi po oběžné dráze vidět pouhým okem. Už teď jich podle posledních odhadů z loňského roku takových je skoro pět tisíc, v příštích letech přijdou další tisíce, možná ještě jasnějších. Astronomové si proto kladou otázku, jestli se nám proto navždy změní pohled na noční oblohu.
Světelné znečištění
Nejde přitom jenom o romantiky, kteří se rádi kochají hvězdami posetým nočním nebem. Neobvyklou soustavu světel pozorovali minulý pátek lidé i v Česku, hlášení o zvláštní podívané sbíral český web Kosmonautix. Nizozemský vědec Marco Langbroek takzvaný světelný vlak dokonce natočil. Na internetu se šířily zvěsti o UFO a nářky, že podobná světla mohou například ničit noční záběry fotografům.
Světelné znečištění ale může především ztížit práci astronomům, kteří ke hvězdám vzhlížejí v rámci vědeckého výzkumu.
Britský týdeník The Economist upozornil na předběžné analýzy, podle kterých nebude moct čisté snímky bez stop po moderních satelitech pořídit ani největší dalekohled na světě, jehož stavba se v těchto dnech dokončuje v Chile. Velký celooblohový dalekohled (Large Synptic Survey Telescope - LSST) má průměr 8,4 metru a jde o nejmodernější přístroj svého druhu. I jeho snímky ale budou zřejmě kazit světelné čáry umělých družic. Ty se sice dají následně "vyretušovat", ale snímky tím jen ztratí na kvalitě.
Problém ale není jen světlo. Astronomové vesmír nejen pozorují, ale také poslouchají. Satelity vyslané Muskem a další plánované budou samozřejmě komunikovat se Zemí a vysílat rádiové signály. Ty musí být dost silné a mohou tak narušovat obecně vzato všechny zvuky, které z vesmíru přicházejí.
Starlink satellites are equipped with one solar array instead of two, minimizing potential points of failure pic.twitter.com/bJirVr67fF
— SpaceX (@SpaceX) May 24, 2019
Šmouhy na snímcích
"Mezi námi je spousta těch, kdo jsou z toho znepokojení, ale dokud lidé na vlastní oči neviděli tenhle vlak satelitů, nedostalo se to do povědomí veřejnosti," vysvětlila pro server The Verge výzkumná pracovnice americké observatoře Haystack Mary Knappová.
Jejich obavy Elon Musk nesdílí a roli jednoho z největších světelných znečišťovatelů oběžné dráhy se brání. "Na oběžné dráze je kolem 4900 umělých družic a lidé si jich nikdy nevšimnou," napsal v pondělí na svůj Twitter reakci na kritiku. "Starlink neuvidí nikdo, kdo se nebude dívat pozorně a na pokroky v astronomii bude mít nulový dopad. Stejně musíme teleskopy přemístit na oběžnou dráhu."
Muskův projekt Starlink ale současný počet satelitů obíhajících Zemi navýší o třetinu. Jak může satelit pokazit například snímek Hubbleova dalekohledu, ukázal před pár měsíci astronom Alex Parker.
For no reason at all, here's what it looks like when a satellite goes through Hubble's field of view whilst you are trying to image something in the distant solar system. pic.twitter.com/eLWR1ncdqx
— Alex Parker (@Alex_Parker) January 25, 2018
Noční obloha patří všem
Satelity Starlink nesou velké solární panely, od kterých se odráží sluneční světlo. Viditelné jsou tedy jen za určitých okolností a v určitou denní dobu.
V souvislosti s vysokým počtem umělých družic obíhajících Zemi vědci doposud řešili celkové znečištění oběžné dráhy a to, jestli je tam pro ně stále dost místa - jestli se budou srážet a zaplňovat okolí planety rozbitými kusy a nejrůznějším odpadem.
Téma světelného znečištění ale naplno otevřelo až prvních šedesát satelitů Starlink a neexistují tak studie, které by spor mezi astronomy a majitelem SpaceX vyřešily.