Muskův vizionářský nápad ničí noční oblohu. Satelity svítí jako nejjasnější hvězdy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2019 21:05
Temné nebe rozzářil řetězec světel jasných tak jako nejjasnější hvězdy. Společnost SpaceX vyslala minulý pátek na oběžnou dráhu prvních 60 satelitů, které jsou součástí právě odstartovaného projektu Starlink na poskytování vysokorychlostního internetu. Pro nadšené pozorovatele noční oblohy to znamenalo poměrně pěknou podívanou.
60 satelitů SpaceX vytváří světelnou stopu nad Nizozemskem | Video: Reuters/MARCO LANGBROEK

Vizionář Elon Musk tím úspěšně zahájil svou misi na rozšíření kvalitního internetového připojení do všech míst na planetě. Ne každý to ale přivítal s povděkem.

Aby se Muskovi povedlo naplnit svůj plán, bude potřebovat takových družic tisíce. Každý rok uskuteční SpaceX dvanáct podobných letů, kterými vyšle ze Země zhruba dva tisíce družic, dokud oběžné dráze nevytvoří síť 12 000 satelitů. Teprve pak bude Starlink úspěšný a umožní připojení k internetu i lidem v nejodlehlejších koutech světa.

Navíc Musk není jediný vizionář s takovým nápadem. Konkuruje mu společnost OneWeb, podporovaná firmou Airbus. Ta už také letos vyslala na oběžnou dráhu prvních šest satelitů a celkem jich chce mít 900.

Není vůbec neobvyklé, že jsou družice obíhající Zemi po oběžné dráze vidět pouhým okem. Už teď jich podle posledních odhadů z loňského roku takových je skoro pět tisíc, v příštích letech přijdou další tisíce, možná ještě jasnějších. Astronomové si proto kladou otázku, jestli se nám proto navždy změní pohled na noční oblohu.

Světelné znečištění

Nejde přitom jenom o romantiky, kteří se rádi kochají hvězdami posetým nočním nebem. Neobvyklou soustavu světel pozorovali minulý pátek lidé i v Česku, hlášení o zvláštní podívané sbíral český web Kosmonautix. Nizozemský vědec Marco Langbroek takzvaný světelný vlak dokonce natočil. Na internetu se šířily zvěsti o UFO a nářky, že podobná světla mohou například ničit noční záběry fotografům.

Světelné znečištění ale může především ztížit práci astronomům, kteří ke hvězdám vzhlížejí v rámci vědeckého výzkumu.

Britský týdeník The Economist upozornil na předběžné analýzy, podle kterých nebude moct čisté snímky bez stop po moderních satelitech pořídit ani největší dalekohled na světě, jehož stavba se v těchto dnech dokončuje v Chile. Velký celooblohový dalekohled (Large Synptic Survey Telescope - LSST) má průměr 8,4 metru a jde o nejmodernější přístroj svého druhu. I jeho snímky ale budou zřejmě kazit světelné čáry umělých družic. Ty se sice dají následně "vyretušovat", ale snímky tím jen ztratí na kvalitě.

Problém ale není jen světlo. Astronomové vesmír nejen pozorují, ale také poslouchají. Satelity vyslané Muskem a další plánované budou samozřejmě komunikovat se Zemí a vysílat rádiové signály. Ty musí být dost silné a mohou tak narušovat obecně vzato všechny zvuky, které z vesmíru přicházejí.

Šmouhy na snímcích

"Mezi námi je spousta těch, kdo jsou z toho znepokojení, ale dokud lidé na vlastní oči neviděli tenhle vlak satelitů, nedostalo se to do povědomí veřejnosti," vysvětlila pro server The Verge výzkumná pracovnice americké observatoře Haystack Mary Knappová.

Jejich obavy Elon Musk nesdílí a roli jednoho z největších světelných znečišťovatelů oběžné dráhy se brání. "Na oběžné dráze je kolem 4900 umělých družic a lidé si jich nikdy nevšimnou," napsal v pondělí na svůj Twitter reakci na kritiku. "Starlink neuvidí nikdo, kdo se nebude dívat pozorně a na pokroky v astronomii bude mít nulový dopad. Stejně musíme teleskopy přemístit na oběžnou dráhu."

Muskův projekt Starlink ale současný počet satelitů obíhajících Zemi navýší o třetinu. Jak může satelit pokazit například snímek Hubbleova dalekohledu, ukázal před pár měsíci astronom Alex Parker.

Noční obloha patří všem

Satelity Starlink nesou velké solární panely, od kterých se odráží sluneční světlo. Viditelné jsou tedy jen za určitých okolností a v určitou denní dobu.

V souvislosti s vysokým počtem umělých družic obíhajících Zemi vědci doposud řešili celkové znečištění oběžné dráhy a to, jestli je tam pro ně stále dost místa - jestli se budou srážet a zaplňovat okolí planety rozbitými kusy a nejrůznějším odpadem.

Téma světelného znečištění ale naplno otevřelo až prvních šedesát satelitů Starlink a neexistují tak studie, které by spor mezi astronomy a majitelem SpaceX vyřešily. 

Video: Elon Musk představil prvního vesmírného turistu

Elon Musk představil prvního vesmírného turistu, který se vydá na na cestu kolem Měsíce | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy