Obětovali své životy pro záchranu ostatních, ocenil Putin záchranáře z Černobylu

ČTK ČTK
26. 4. 2016 9:50
Ruský prezident Vladimir Putin při příležitosti 30. výročí katastrofy v Černobylu ocenil odvahu a obětavost sovětských záchranářů při likvidaci exploze v jaderné elektrárně. "Mnozí z nich obětovali vlastní životy pro záchranu ostatních," napsal prezident v prohlášení. Na množství obětí havárie z dubna 1986 se odborníci dodnes neshodují. Bezprostředně po explozi reaktoru zahynulo několik desítek lidí. Celkové počty obětí se pohybují od jednotek tisíc až po 125 000 mrtvých. Ukrajinská agentura Unian dokonce uvedla, že zahynulo 167 653 lidí, z nich 2929 osob se bezprostředně účastnilo likvidace následků.
Podle Ukrajinců zahynulo kvůli neštěstí bezmála 168 000 lidí.
Podle Ukrajinců zahynulo kvůli neštěstí bezmála 168 000 lidí. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy