Obětí tajfunu v Číně jsou už čtyři desítky, více než milion lidí muselo opustit domov

ČTK ČTK
12. 8. 2019 6:48
Bilance obětí tajfunu Lekima, který v sobotu zasáhl východní pobřeží Číny, se zvýšila na 44. Dalších 16 lidí se pohřešuje. Informovaly o tom v pondělí čínské úřady. Ty v neděli uváděly 33 mrtvých. Škody se v nejhůře postižených provinciích Šan-tung a Če-ťiang vyšplhaly odhadem už na 18 miliard čínských jüanů (59 miliard korun), téměř 1,2 milionu lidí muselo dočasně opustit své domovy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

V provincii Če-ťiang jižně od Šanghaje přišlo od soboty o život 38 lidí, nejvíce jich zemřelo ve vesnici Jen-tchan. Tam sesuv půdy nejprve vytvořil hráz na místní řece, která se později tíhou zadržené vody protrhla a proud pak strhl domy i jejich obyvatele.

Když se tajfun v sobotu dostal k čínské pevnině, provázel jej vítr o rychlosti téměř 190 kilometrů v hodině. Pak se bouře přesouvala severním směrem přes provincii Šan-tung. Právě tam úřady nařídily evakuaci dalších 180 tisíc lidí. Už předtím přitom musel domovy opustit milion obyvatel provincií Ťiang-su a Če-ťiang.

Jen v provincii Šan-tung způsobil tajfun v zemědělství škody ve výši 939 milionů čínských jüanů (asi tři miliardy Kč), celkem bouře poničila 364 tisíc hektarů polí a úrodu, která na nich byla. Poškodila rovněž 36 tisíc budov.

Lekima je devátým tajfunem, který letos Čínu zasáhl. Během víkendu zeslábl na tropickou bouři, avšak v následujících dnech by mohl přinést silné srážky na severu východního čínského pobřeží. Podle agentury Reuters se očekávají další komplikace v dopravě, zejména letecké.

Video: Čínu zasáhl tajfun Lekima. 

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy