Obětí požárů v Kalifornii dál přibývá, je jich už 76. Přes tisíc lidí se pohřešuje

ČTK ČTK
18. 11. 2018 9:40
V severní Kalifornii našli záchranáři po ničivém lesním požáru dalších pět mrtvých, počet obětí se tak zvýšil na 76. V neděli o tom informovala agentura AP. Pohřešovaných je podle sobotního sdělení šerifa okresu Butte 1 300. Jména ze seznamu ale mohou být zdvojená nebo na něm mohou být osoby, které před ohněm narychlo uprchly a ještě nestačily dát úřadům nebo příbuzným vědět, že jsou v pořádku, zdůrazňují úřady.
Požáry v Kalifornii.
Požáry v Kalifornii. | Foto: Reuters

Pozůstatky pěti osob byly nalezeny v sobotu - čtyři mrtví ve městě Chico, které téměř celé lehlo popelem, a poslední oběť v přilehlé obci Concow. Požár zvaný Camp Fire zničil v severní Kalifornii celkem téměř 10 tisíc domů a spálil plochu o rozměru 603 čtverečních kilometrů. Nyní je z 55 procent uhašen.

V následujících dnech se v oblasti očekává déšť, který sice pomůže hasičům, ale zároveň zkomplikuje pátrání po obětech, napsala agentura AP.

Americký prezident Donald Trump navštívil požáry zdevastovanou Kalifornii.
Americký prezident Donald Trump navštívil požáry zdevastovanou Kalifornii. | Foto: Reuters

Šerif okresu Butte Kory Honea vyzval evakuované, aby se podívali na seznam těch, s nimiž se rodina či přátelé nemohli dosud spojit, a dali vědět, že jsou v pořádku.

Místo neštěstí navštívil v sobotu americký prezident Donald Trump. Ten už dříve vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz. Zároveň ale republikánský prezident opakovaně kritizoval lesní správu v tomto demokraty řízeném americkém státu. Podle Trumpa měl na požárech přímou vinu.

Video: Peklo v Kalifornii? Riziko požárů roste i v Česku, zatím jsme měli štěstí, říká Trnka

Počet dnů, kdy je vhodné počasí k tomu, aby hořelo, se u nás zvyšuje a dál se zvyšovat bude, varuje bioklimatolog Miroslav Trnka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy