reklama
 
 

Obětí požárů v Kalifornii dál přibývá, je jich už 76. Přes tisíc lidí se pohřešuje

18. 11. 2018 9:40
V severní Kalifornii našli záchranáři po ničivém lesním požáru dalších pět mrtvých, počet obětí se tak zvýšil na 76. V neděli o tom informovala agentura AP. Pohřešovaných je podle sobotního sdělení šerifa okresu Butte 1 300. Jména ze seznamu ale mohou být zdvojená nebo na něm mohou být osoby, které před ohněm narychlo uprchly a ještě nestačily dát úřadům nebo příbuzným vědět, že jsou v pořádku, zdůrazňují úřady.

Pozůstatky pěti osob byly nalezeny v sobotu - čtyři mrtví ve městě Chico, které téměř celé lehlo popelem, a poslední oběť v přilehlé obci Concow. Požár zvaný Camp Fire zničil v severní Kalifornii celkem téměř 10 tisíc domů a spálil plochu o rozměru 603 čtverečních kilometrů. Nyní je z 55 procent uhašen.

V následujících dnech se v oblasti očekává déšť, který sice pomůže hasičům, ale zároveň zkomplikuje pátrání po obětech, napsala agentura AP.

Šerif okresu Butte Kory Honea vyzval evakuované, aby se podívali na seznam těch, s nimiž se rodina či přátelé nemohli dosud spojit, a dali vědět, že jsou v pořádku.

Místo neštěstí navštívil v sobotu americký prezident Donald Trump. Ten už dříve vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz. Zároveň ale republikánský prezident opakovaně kritizoval lesní správu v tomto demokraty řízeném americkém státu. Podle Trumpa měl na požárech přímou vinu.

Video: Peklo v Kalifornii? Riziko požárů roste i v Česku, zatím jsme měli štěstí, říká Trnka

Počet dnů, kdy je vhodné počasí k tomu, aby hořelo, se u nás zvyšuje a dál se zvyšovat bude, varuje bioklimatolog Miroslav Trnka. | Video: Emma Smetana |  13:09

autor: ČTK | 18. 11. 2018 9:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama