Obětí otřesů na Novém Zélandě bude přes dvě stovky

ČTK ČTK
28. 2. 2011 6:50
Velká část budov v centru města Christchurch úřady strhnou.
Foto: Reuters

Christchurch - Počet obětí zemětřesení, které minulý týden těžce poškodilo novozélandské město Christchurch, stoupl již na 148. Podle agentury Reuters následné otřesy donutily množství obyvatel k evakuaci z předměstí v kopcovité krajině.

Záchranářské týmy jak místní, tak ze sedmi dalších zemí včetně sousední Austrálie, Japonska či Spojených států, stále udržují slabou naději na nalezení někoho živého v troskách zřícených budov. Pohřešováno je stále nejméně pět desítek lidí.

Velitel hasičských záchranářů upřesnil, že vyprošťovací práce se soustředí na oblasti, kde by mohly být nalezeny živé osoby.

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice způsobilo ve druhém největším novozélandském městě rozsáhlé škody. Kromě 148 mrtvých nejméně 2500 lidí utrpělo zranění, mezi nimi 164 osob bylo zraněno těžce.

Úřady nicméně očekávají, že počet mrtvých přešplhá dvě stovky.

Oběti pocházely z dvou desítek zemí. V Christchurchi se zřítila i mezinárodní jazyková škola, v níž byly registrovány desítky studentů zejména z asijských zemí.

Od úterý město zaznamenalo stovku následných otřesů, z nichž některé dosáhly síly 4,3 stupně a jen dokonaly dílo zkázy. Ulice blokují hromady zdiva, na několika místech se vytvořila velká jezera z vody unikající z poškozených hydrantů. Počet poškozených budov ve městě a okolí jde do tisíců.

Meteorologové dnes očekávají silné větry, jež by mohly přinést oblaka kontaminovaného prachu a strhnout další narušené budovy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy