Obětí otřesů na Novém Zélandě bude přes dvě stovky

ČTK ČTK
28. 2. 2011 6:50
Velká část budov v centru města Christchurch úřady strhnou.
Foto: Reuters

Christchurch - Počet obětí zemětřesení, které minulý týden těžce poškodilo novozélandské město Christchurch, stoupl již na 148. Podle agentury Reuters následné otřesy donutily množství obyvatel k evakuaci z předměstí v kopcovité krajině.

Záchranářské týmy jak místní, tak ze sedmi dalších zemí včetně sousední Austrálie, Japonska či Spojených států, stále udržují slabou naději na nalezení někoho živého v troskách zřícených budov. Pohřešováno je stále nejméně pět desítek lidí.

Velitel hasičských záchranářů upřesnil, že vyprošťovací práce se soustředí na oblasti, kde by mohly být nalezeny živé osoby.

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice způsobilo ve druhém největším novozélandském městě rozsáhlé škody. Kromě 148 mrtvých nejméně 2500 lidí utrpělo zranění, mezi nimi 164 osob bylo zraněno těžce.

Úřady nicméně očekávají, že počet mrtvých přešplhá dvě stovky.

Oběti pocházely z dvou desítek zemí. V Christchurchi se zřítila i mezinárodní jazyková škola, v níž byly registrovány desítky studentů zejména z asijských zemí.

Od úterý město zaznamenalo stovku následných otřesů, z nichž některé dosáhly síly 4,3 stupně a jen dokonaly dílo zkázy. Ulice blokují hromady zdiva, na několika místech se vytvořila velká jezera z vody unikající z poškozených hydrantů. Počet poškozených budov ve městě a okolí jde do tisíců.

Meteorologové dnes očekávají silné větry, jež by mohly přinést oblaka kontaminovaného prachu a strhnout další narušené budovy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy