Obětí koronaviru MERS je už 126, hlásí Saúdská Arábie

ČTK ČTK
8. 5. 2014 19:20
Epidemie MERS trvá na Blízkém východě už dva roky, napětí v Saúdské Arábii kvůli ní vzrůstá.
Koronavirus MERS.
Koronavirus MERS. | Foto: Reuters

Rijád - Počet obětí smrtícího koronaviru MERS stoupl v Saúdské Arábii již na 126. Informovaly o tom ve čtvrtek podle agentury AP saúdskoarabské zdravotnické zdroje poté, co zaevidovaly dalších pět úmrtí.

Od vypuknutí epidemie v září 2012 tak v této zemi bylo registrováno již 463 potvrzených případů nakažení. Nejnovějšími oběťmi jsou dva lidé z Mekky a dva z Medíny.

V Saúdské Arábii kvůli nemoci vzrůstá napětí. V dubnu přišel o funkci dosavadní ministr zdravotnictví a ve středu byl odvolán ředitel největší nemocnice v Džiddě kvůli šíření nebezpečného koronaviru MERS.

Případy nakažení se začínají objevovat i v dalších zemích světa, většinou u pacientů, kteří se předtím nacházeli na Blízkém východě. V neděli první případ nákazy smrtícím koronavirem zaznamenali v USA.

Symptomy koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí.

MERS se začal šířit z Blízkého východu a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy