Obětí koronaviru MERS je už 126, hlásí Saúdská Arábie

ČTK ČTK
8. 5. 2014 19:20
Epidemie MERS trvá na Blízkém východě už dva roky, napětí v Saúdské Arábii kvůli ní vzrůstá.
Koronavirus MERS.
Koronavirus MERS. | Foto: Reuters

Rijád - Počet obětí smrtícího koronaviru MERS stoupl v Saúdské Arábii již na 126. Informovaly o tom ve čtvrtek podle agentury AP saúdskoarabské zdravotnické zdroje poté, co zaevidovaly dalších pět úmrtí.

Od vypuknutí epidemie v září 2012 tak v této zemi bylo registrováno již 463 potvrzených případů nakažení. Nejnovějšími oběťmi jsou dva lidé z Mekky a dva z Medíny.

V Saúdské Arábii kvůli nemoci vzrůstá napětí. V dubnu přišel o funkci dosavadní ministr zdravotnictví a ve středu byl odvolán ředitel největší nemocnice v Džiddě kvůli šíření nebezpečného koronaviru MERS.

Případy nakažení se začínají objevovat i v dalších zemích světa, většinou u pacientů, kteří se předtím nacházeli na Blízkém východě. V neděli první případ nákazy smrtícím koronavirem zaznamenali v USA.

Symptomy koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí.

MERS se začal šířit z Blízkého východu a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy