Obelstít a odpálit. Není to jen dělostřelecká válka, ukazuje video z vrtulníku

Associated Press Video Associated Press, Video
25. 3. 2023 7:12
Tři sovětské vrtulníky Mi-24 se každý den vrací ze tří až čtyř bojových letů na frontové linii v Doněcku s Ruskem. Podle velitele vrtulníků, jehož vlastní stroj je starší než on sám, hrají ukrajinské letecké síly v této válce významnou roli.
Ukrajinští piloti bojují ve vrtulnících z dob Sovětského svazu. | Video: Asociated Press

"Plníme bojové úkoly k ničení nepřátelských vozidel a personálu. Útočíme z dálky, tak, abychom obelstili protivzdušnou obranu nepřítele," řekl anonymně jeden z ukrajinských pilotů agentuře Associated Press.

Záběry z kamery připevněné k vrtulníku během nedávné bojové mise ukázaly, jak vrtulník letěl nad polem "zoraným" dělostřelectvem. Vrtulník následně vypustil rakety směrem k ruským pozicím.

"Na obou stranách dochází k útokům a situace se neustále mění. Kvůli změnám pozic musíme připravovat všechno jinak už od začátku ruské invaze," dodal pilot.

Několik zemí, včetně Spojených států a Velké Británie, slíbilo poslat nebo již poslalo modernizované vrtulníky na Ukrajinu. Zmíněné Mi-24 Ukrajině poskytla v minulosti i Česká republika, Kyjev od Prahy dostal nejméně čtyři stroje.

Český bojový vrtulník v akci na Ukrajině | Video: Aktuálně.cz/Twitter/UkrArmyBlog
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy