Oběd ve školní jídelně zabil 22 dětí. Byl v něm fosfor

Zahraničí Zahraničí
17. 7. 2013 13:44
Potraviny byly špatně umyté, ale mohlo se jednat i o úmysl. Ředitel školy uprchl
Foto: Reuters

Patna - Nejméně 22 školáků zemřelo a na tři desítky dalších skončily na východě Indie v nemocnici, a to kvůli otravě jídlem.
Počet obětí navíc může vzrůst, protože mnohé z hospitalizovaných dětí - všechny mladší dvanácti let - jsou v kritickém stavu.
Dosavadní vyšetřování ukázalo, že obědy uvařené ve školní jídelně obsahovaly látky z prostředků na hubení hmyzu, konkrétně organické sloučeniny fosforu. Ten se využívá jako konzervační přípravek pro rýži a mouku.
Jeden z místních činitelů řekl agentuře AP, že byly potraviny možná špatně umyty. Policie však nevyloučila ani to, že někdo děti otrávil úmyslně.

Ředitel školy uprchl

Ředitel školy, který podle agentury AP uprchl hned poté, co děti onemocněly, je vyšetřován pro nedbalost a inspektor dohlížející na kvalitu jídla byl dočasně propuštěn z funkce. Úřady nabídly rodinám obětí jako odškodné 200 000 rupií (66 500 Kč).
Organické sloučeniny fosforu, které jsou základem mnoha insekticidů používaných například při pěstování rýže či pšenice.
Rozhořčení vesničané vyšli společně se členy místních opozičních stran do ulice nedalekého města Chapra, házeli kameny na policejní stanici a zapalovali autobusy a policejní auta.
Napjaté situaci nepomohl ani další případ ze střední školy ve vesnici Navtolia. Po obědu tam začalo zvracet na 50 studentů. Někteří tvrdili, že v jídle našli mrtvou ještěrku. Co je příčinou zdravotních problémů v další škole, zatím není známo, všichni otrávení jsou ale mimo ohrožení života, píše server India Times.

Obědy zdarma pro chudé

Řada indických států se podílí na projektu boje proti podvýživě poskytováním obědů zdarma pro děti z chudých rodin. Podvýživou podle indické vlády trpí téměř polovina dětí v Indii.
Programu využívá 120 milionů školáků a jedná se o jeden z největších výživových projektů na světě. Zahájen byl v jižní Indii, kde byl vnímán rovněž jako pobídka, aby rodiče posílali své potomky do školy. Vlády jednotlivých států samy rozhodují o jídelníčku s ohledem na místní tradice a dostupnost příslušných potravin.
Ačkoli se již v minulosti objevily občasné stížnosti na kvalitu podávaného jídla či na špatné hygienické podmínky, tragédie v Biháru zatím nemá v rámci programu poskytování alespoň jednoho teplého jídla chudým indickým dětem obdoby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy