Obdoby Wikileaks raší po celém světě. Dočká se i Česko

Jan Kovalík
20. 12. 2010 23:59
Svůj vlastní portál chystá bývalá dvojka Wikileaks, v úterý se dočkáme i Pirateleaks v ČR
Foto: Aktuálně.cz, Openleaks.org

USA - Bývalá dvojka Wikileaks, Daniel Domscheit-Berg, rozjede brzy svůj vlastní portál pro zveřejňování tajných dokumentů

Openleaks, jak se má nový projekt jmenovat, má za cíl to samé, co Wikileaks - s jednou výjimkou.

Tajné dokumenty, které se kolektivu kolem Berga podaří získat, nebudou veřejně publikovány, Openleaks je hodlají předávát novinářům, neziskovým organizacím nebo odborovým organizacím.

Wikileaks jinak

Podle slov muže, který Wikileaks opustil kvůli neshodám s Jullianem Assangem, by měl server Openleaks fungovat jako bezpečný prostředník mezi zdroji, které informace vynesou, a veřejností.

Aby se provozovatelé Openleaks vyhnuli právní odpovědnosti, nebudou materiály publikovat, ani ověřovat či redigovat. Tuto úlohu přenechají novinářům. Systém má fungovat na síti odběratelů, kterým Openleaks informaci nabídne ke zveřejnění - nejprve exkluzivně, pak materiály nabídne zbytku odběratelů.

"Když se první odběratel rozhodne nepublikovat, nabídneme dokumenty ke sdílení ostatním zájemcům v systému. Jsme si jisti, že každá zajímavá informace najde vydavatele," svěřil se Berg britskému BBC.

Evoluce, nikoli konkurence

To ale není zdaleka jisté. Se stejným problémem se totiž potýkal server Wikileaks, který funguje už od roku 2006. Množství a těžká ověřitelnost informací vedla k tomu, že média nejevila o dokumenty Wikileaks zájem.

Právě proto změnil Julian Assange v rámci Wikileaks strategii, server začal dokumenty třídit a s předstihem předávat redakcím vybraných médií. Nemalou zásluhu na zveřejnění materiálů, které nakonec redakce New York Times, El Pais, Guardian a Der Spiegel uveřejnily, měl fakt, že server tyto informace sám poskytl veřejnosti.

Berg v tom problém nevidí: "Nemíříme na titulní stránky. Když nic, umožní naše organizace dalším lidem dělat to samé," uvedl v rozhovoru pro BBC, kde Openleaks popisuje jako další evoluční krok a nikoliv konkurenta Wikileaks.

Poté co Wikileaks se svým zakladatelem Julianem Assangem přitáhli pozornost všech světových médií, není projekt Openleaks jediný z jejich následovatelů. Za účelem "odmaskování procesu rozhodování" Evropské unie byl už spuštěn server Brusselsleaks.

V Austrálii vzniká projekt Tradeleaks a v Rusku už běží web RosPil. České obdoby Wikileaks se dočkáme v úterý, kdy svůj projekt Pirateleaks odstartuje zdejší pirátská strana.

Myslíme to dobře

Už před spuštěním Pirateleaks potvrzují jejich autoři, že svobodný přístup k informacím neváhají využít ke zviditelnění své strany.

"Máme oproti Wikileaks obrovskou výhodu, že jsme politická strana. Jakýkoliv útok na nás povede k tomu, že nás to zviditelní," svěřil se minýlý týden médiím Jakub Michálek z České pirátské strany (ČPS).

"Jsme strana, která hlásá transparentnost. Naše účetnictví najdete na internetu, takže víte, kdo nás platí," odpověděl Michálek na dotaz Aktuálně.cz, jestli je moudré, aby politická strana vystupovala jako nezávislý zdroj informací.

 

Právě se děje

Další zprávy