Obchody zavřely. Kašmír stávkuje proti Charlie Hebdo

ČTK ČTK
23. 1. 2015 10:14
Indické úřady se obávají, že by po tradičních pátečních muslimských modlitbách mohly vypuknout protesty a násilné střety.
Na Západě jde číslo satirického týdeníku na dračku. Bude ho vytisknuto nejméně 7 000 000 kusů.
Na Západě jde číslo satirického týdeníku na dračku. Bude ho vytisknuto nejméně 7 000 000 kusů. | Foto: Reuters

Šrínagar (Indie) - V indické části Kašmíru zůstaly zavřené obchody a podniky.

Důvodem je protest proti zveřejnění karikatur proroka Mohameda v nejnovějším vydání francouzského časopisu Charlie Hebdo.

Ke stávce vyzvali separatisté a islámské strany, napsala agentura AP.

Úřady se bojí násilí

Indické úřady nařídily omezení pohybu obyvatel některých částí kašmírské letní metropole Šrínagaru v obavách, že by po tradičních pátečních muslimských modlitbách mohly vypuknout protesty a násilné střety.

V noci na pátek policie zadržela jednoho z vůdců hnutí za nezávislost Kašmíru Muhammada Jasína Málika, který dnešní stávku a protestní akce proti Charlie Hebdo svolal.

V nejnovějším čísle magazínu je na titulní straně plačící prorok Mohamed, který drží ceduli s nápisem Je suis Charlie (Jsem Charlie). Toto číslo vyšlo po útoku islamistů na pařížskou redakci Charlie Hebdo ze 7. ledna, při němž zahynulo 12 lidí.

Území Kašmíru je rozděleno mezi sousední jaderné velmoci Indii a Pákistán, které o ně od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly dvě války. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy