Obchody zavřely. Kašmír stávkuje proti Charlie Hebdo

ČTK ČTK
23. 1. 2015 10:14
Indické úřady se obávají, že by po tradičních pátečních muslimských modlitbách mohly vypuknout protesty a násilné střety.
Na Západě jde číslo satirického týdeníku na dračku. Bude ho vytisknuto nejméně 7 000 000 kusů.
Na Západě jde číslo satirického týdeníku na dračku. Bude ho vytisknuto nejméně 7 000 000 kusů. | Foto: Reuters

Šrínagar (Indie) - V indické části Kašmíru zůstaly zavřené obchody a podniky.

Důvodem je protest proti zveřejnění karikatur proroka Mohameda v nejnovějším vydání francouzského časopisu Charlie Hebdo.

Ke stávce vyzvali separatisté a islámské strany, napsala agentura AP.

Úřady se bojí násilí

Indické úřady nařídily omezení pohybu obyvatel některých částí kašmírské letní metropole Šrínagaru v obavách, že by po tradičních pátečních muslimských modlitbách mohly vypuknout protesty a násilné střety.

V noci na pátek policie zadržela jednoho z vůdců hnutí za nezávislost Kašmíru Muhammada Jasína Málika, který dnešní stávku a protestní akce proti Charlie Hebdo svolal.

V nejnovějším čísle magazínu je na titulní straně plačící prorok Mohamed, který drží ceduli s nápisem Je suis Charlie (Jsem Charlie). Toto číslo vyšlo po útoku islamistů na pařížskou redakci Charlie Hebdo ze 7. ledna, při němž zahynulo 12 lidí.

Území Kašmíru je rozděleno mezi sousední jaderné velmoci Indii a Pákistán, které o ně od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly dvě války. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy