Nemstěte se, vyzval papež menšiny v Barmě. Drsný osud muslimských Rohingů ale připomněl i politikům

Papež František při mši v barmském hlavním městě Rangúnu.
Papež František během mše v barmském hlavním městě Rangúnu před minimálně 150 000 lidmi připomněl utrpení, kterému byly a jsou vystavené barmské etnické a náboženské menšiny.
"Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí, mají zranění patrná i zraku skrytá," prohlásil František během kázání v Rangúnu. Vyzval, aby lidé na násilí reagovali "odpuštěním a soucitem", a ne pomstou. "Cesta pomsty není cestou Krista," dodal.
Přestože mají barmské politické špičky k papeži komplikovaný vztah, během návštěvy země čekalo Františka nadšené přijetí od prostých věřících. Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové a převážně buddhistické Barmě asi 659 000 katolíků.
...
Foto: Reuters
Reuters Vanda Nárožná Zahraničí Reuters, Vanda Nárožná, Zahraničí
29. 11. 2017 22:01
Papež František vyzval při mši v největším barmském městě Rangúnu etnické menšiny, aby na násilí nereagovaly pomstou, ale "odpuštěním a soucitem". Znovu tak nepřímo reagoval na brutální násilnosti, páchané barmskou armádou na muslimských Rohinzích. Podle OSN jich letos uprchlo do Bangladéše až 620 000, z toho polovinu tvoří děti. V tamních uprchlických táborech se pokoušejí přežít, jak se dá. Třeba improvizovaným prodejem humanitární pomoci a jiného levného zboží.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy