Obchod se zbraněmi je mimo kontrolu, káráni jsou i Češi

Zdeněk Mihalco, mih
17. 9. 2008 11:50
Poslali zbraně do Etiopie, Guatemaly nebo Iráku
Chlapec drží zbraň vyrobenou v Číně.
Chlapec drží zbraň vyrobenou v Číně. | Foto: Reuters

Londýn/Praha - Světový obchod se zbraněmi se vymkl kontrole, tvrdí nejnovější zpráva organizace Amnesty International (AI).

Zbraně se podle ní zcela bez problémů dostávají do zemí, kde vládnou režimy porušující lidská práva.

Na obchodu se zbraněmi se podílejí všechny mocnosti, ale bez viny na existující situaci není ani Česko. AI jej kritizuje za vývoz zbraní do Iráku, Guatemaly a Etiopie.

Kam dodává zbraně Česko

Do Iráku podle dat OSN dodalo Česko v letech 2003 až 2006 revolvery, pistole a munici. Irák přitom patří mezi země s nejvyšším množstvím zbraní mezi obyvatelstvem, uvádí Amnesty International.

Organizace rovněž zmiňuje, že podle databáze OSN Česko v letech 2004 až 2005 patřilo k největším dodavatelům pistolí a revolverů do středoamerické Guatemaly. Celková hodnota zakázek byla skoro 1,5 milionu dolarů. Guatemala se přitom podle AI "potýká s obrovskou mírou kriminality, na níž se z většiny podílejí střelné zbraně".

V roce 2007 tam podle informací této mezinárodní organizace bylo zavražděno téměř šest tisíc lidí. Odhaduje se, že v zemi je v oběhu asi 1,8 milionu kusů zbraní a 90 procent jich není zaregistrováno, tvrdí AI.

Organizace rovněž opakovaně kritizuje dodávky českých zbraní do Etiopie. Podle této organizace existuje "odůvodněné riziko, že zbraně mohou být z Etiopie předávány do Somálska". V Somálsku probíhá občanská válka.

Etiopská armáda je také podezřelá z porušování lidských práv.

Čtěte podrobnosti: Etiopská armáda vypaluje vesnice na východě země

V letech 2005 až 2006 Česko podle AI povolilo dodávky zbraní do Etiopie v celkové hodnotě skoro 1,9 milionu eur. Celkově v Česku v roce 2006 dosáhl vývoz zbraní a vojenského materiálu hodnoty zhruba 2,7 miliardy korun.

Mocnosti obchodují se zbraněmi ve velkém

Za nedostatečné potírání obchodu se zbraněmi AI kritizuje většinu světových mocností.

Infobox

  • V důsledku použití zbraní je každý den zabito 1000 lidí
  • Každý rok se vyrobí 8 milionů kusů lehkých a ručních zbraní

Čtěte také:

"Mezi zeměmi, které dodávají zbraně do nestabilních oblastí, jsou vlivní světoví hráči jako Čína, Rusko nebo Spojené státy, kteří zároveň patří k deseti největším exportérům zbraní," říká Magdaléna Lásková, koordinátorka pro mezinárodní otázky české pobočky Amnesty International.

Například do Súdánu, kde pokračuje dárfúrská válka, podle AI zbraně proudí i přes zbrojní embargo dodávky vojenského materiálu zejména z Číny a Ruska.

Organizace zprávu o zbraních zveřejnila krátce před říjnovým zasedáním členů OSN, na kterém se má jednat o podobě Smlouvy o obchodu se zbraněmi. Ta má být prvním globálním nástrojem, který stanoví pravidla pro mezinárodní dodávky zbraní.

Amnesty International prosazuje, aby se součástí dokumentu stalo pravidlo, že stát musí zabránit dodávkám zbraní do míst, kde je odůvodněné riziko, že mohou být použity k vážnému porušování lidských práv a humanitárního práva.

Podle AI se však světové mocnosti jednání o podobě dokumentu pokoušejí blokovat.

Největší vývozci zbraní (údaje z roku 2006):

Země Hodnota zbraní (v milionech dolarů)
1. USA 43737
2. Velká Británie 8657
3. Rusko 6460
4. Izrael 4870
5. Francie 4034
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy