Obchod s rohy nosorožců vzrostl od roku 2000 třicetkrát

ČTK ČTK
11. 12. 2014 23:56
Obchod s produkty z ohrožených druhů zvířat vynáší zapojeným zločineckým organizacím odhadem v přepočtu 414 miliard korun ročně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Nezákonný obchod s rohy nosorožců se v letech 2000 až 2013 ztřicetinásobil a je zcela "mimo kontrolu". Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AFP Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW).

"V roce 2013 se dostalo do oběhu více než 2000 nosorožčích rohů původem z Afriky. Je to třicetkrát více než v roce 2000," řekla ředitelka pobočky IFAW pro Francii a frankofonní Afriku Céline Sisslerová-Bienvenuová.

"Je to velmi dobře organizovaný obchod, který je pro tuto chvíli mimo kontrolu. Stejně jako v případě slonoviny a tygřích derivátů jde o velmi dobře organizované sítě, které se snadno přizpůsobují všem změnám a které nacházejí nové cesty pro svůj kontraband," dodala.

Kromě tradičního způsobu obchodu komunikaci pašeráků výborně pomáhá internet, což je podle ní "velký supermarket otevřený sedm dní v týdnu".

Na základě průzkumu z počátku roku objevil IFAW na 280 webech v 16 zemích celkem 33 006 exemplářů, částí těl a derivátů z ohrožených druhů, které byly v prodejní nabídce 9500 inzerátů. Celková odhadovaná hodnota tohoto "zboží" činí asi 7,8 milionu eur (215,4 milionu Kč). Z toho 32 procent všech nabídek se týkalo slonoviny.

Rozsah obchodu s produkty z ohrožených druhů zvířat vynáší odhadem 15 miliard eur (414 miliard Kč) ročně zapojeným zločineckým organizacím.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy