reklama
 
 

Občanská válka na Srí Lance skončila, oznámil prezident

19. 5. 2009 11:02
Armáda oznámila smrt šéfa tamilských povstalců, podle nich je ale vůdce stále naživu

Kolombo - Srílanský prezident Mahinda Rajapaksa pronesl v úterý ráno očekávaný projev k národu, ve kterém oznámil definitivní konec občanské války.

Boje se separatistickou tamilskou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), která dříve ovládala severovýchod země, patřily ke služebně nejstarším konfliktům na světě.  

Srílanská armáda rovněž tvrdí, že se jí dnes ráno podařilo objevit tělo vůdce Tamilských tygrů Velupillaie Prabhakarana, který byl údajně zabit v místě posledních bojů. Dvě televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž je vidět skupina vojáků obklopující mrtvolu, jejíž tvář skutečně připomíná obávaného velitele.

LTTE: Náš milovaný vůdce je naživu

Tamilští separatisté nicméně ztrátu svého vůdce popírají: "Chtěl bych informovat světovou tamilskou komunitu rozrušenou posledními momenty války, že náš milovaný vůdce Velupillai Prabhakaran je naživu a v bezpečí," oznámil jejich šéfdiplomat Selvarajah Pathmanathan na internetové stránce rebelů www.tamilnet.com.

Armáda smrt vojenského vůdce tamilských povstalců oznámila již v pondělí. "Je potvrzeno, že Prabhakaran byl zabit, když se pokoušel před úsvitem uprchnout v sanitce. Čekáme na oficiální oznámení prezidentem," řekl agentuře Reuters nejmenovaný vojenský zdroj. Čtyři další zdroje tuto zprávu údajně potvrdily. Později o jeho smrti informovala i srílanská televize.

Prezident se o vůdci separatistů ve své řeči přímo nezmínil. Zdůraznil však, že poprvé po třiceti letech je země opět jednotná. "Osvobodili jsme celou zemi od terorismu," řekl a na oslavu ozbrojených sil vyhlásil na středu státní svátek.

Rajapaksa, kterého uvítala prastará píseň v podání školaček a poslanci mávající vlajkami, řekl, že nyní je potřeba najít "domácí" řešení pro mírové soužití akceptovatelné pro všechny komunity. Zároveň prohlásil, že v zemi existují jen dvě skupiny obyvatel: jedni svou zemi milují, a druzí ne.

Vzestup a pád tamilské guerilly

Velitel srílanské armády Sarath Fonseka už o víkendu řekl, že poslední zbytky armády LTTE byly při veké ofenzivě rozdrceny a 250 Tamilských tygrů zabito.

Finální krok k porážce povstalců učinila vláda v neděli a pondělí, kdy je obklíčila na posledním kousku země o rozloze několika set metrů čtverečních.

LTTE byla založena roku 1976 s cílem ustavit na severovýchodě Srí Lanky samostatný tamilský stát, který měl vyřešit problém diskriminace zdejších hinduistických Tamilů většinovými buddhistickými Sinhálci. Guerillový boj se v roce 1983 zvrhl v občanskou válku.

Stoupenci LTTE, která v časech svého největšího vzestupu ovládala až třetinu ostrova, se rekrutovali především z nespokojené tamilské mládeže a podporovali je také indičtí Tamilové a Tamilové žijící v diaspoře.

Zahraniční diplomaté vyzvali vládu, aby nyní napřáhla ruku směrem k tamilské komunitě. Evropská unie chce také vyšetřit obvinění z válečných zločinů, kterých se při údajném bombardování civilistů měla srílanská armáda dopustit.

autor: Zahraničí | 19. 5. 2009 11:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama