Občanská válka na Srí Lance skončila, oznámil prezident

Zahraničí Zahraničí
19. 5. 2009 11:02
Armáda oznámila smrt šéfa tamilských povstalců, podle nich je ale vůdce stále naživu
Milí spoluobačné, vyhráli jsme...(Mahinda Rajapaksa)
Milí spoluobačné, vyhráli jsme...(Mahinda Rajapaksa) | Foto: Reuters

Kolombo - Srílanský prezident Mahinda Rajapaksa pronesl v úterý ráno očekávaný projev k národu, ve kterém oznámil definitivní konec občanské války.

Boje se separatistickou tamilskou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), která dříve ovládala severovýchod země, patřily ke služebně nejstarším konfliktům na světě.  

Srílanská armáda rovněž tvrdí, že se jí dnes ráno podařilo objevit tělo vůdce Tamilských tygrů Velupillaie Prabhakarana, který byl údajně zabit v místě posledních bojů. Dvě televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž je vidět skupina vojáků obklopující mrtvolu, jejíž tvář skutečně připomíná obávaného velitele.

LTTE: Náš milovaný vůdce je naživu

Tamilští separatisté nicméně ztrátu svého vůdce popírají: "Chtěl bych informovat světovou tamilskou komunitu rozrušenou posledními momenty války, že náš milovaný vůdce Velupillai Prabhakaran je naživu a v bezpečí," oznámil jejich šéfdiplomat Selvarajah Pathmanathan na internetové stránce rebelů www.tamilnet.com.

Velupillai Prabhakaran na jedné z mála fotografií, kde nemá svůj typický knír
Velupillai Prabhakaran na jedné z mála fotografií, kde nemá svůj typický knír | Foto: Reuters

Armáda smrt vojenského vůdce tamilských povstalců oznámila již v pondělí. "Je potvrzeno, že Prabhakaran byl zabit, když se pokoušel před úsvitem uprchnout v sanitce. Čekáme na oficiální oznámení prezidentem," řekl agentuře Reuters nejmenovaný vojenský zdroj. Čtyři další zdroje tuto zprávu údajně potvrdily. Později o jeho smrti informovala i srílanská televize.

Prezident se o vůdci separatistů ve své řeči přímo nezmínil. Zdůraznil však, že poprvé po třiceti letech je země opět jednotná. "Osvobodili jsme celou zemi od terorismu," řekl a na oslavu ozbrojených sil vyhlásil na středu státní svátek.

Rajapaksa, kterého uvítala prastará píseň v podání školaček a poslanci mávající vlajkami, řekl, že nyní je potřeba najít "domácí" řešení pro mírové soužití akceptovatelné pro všechny komunity. Zároveň prohlásil, že v zemi existují jen dvě skupiny obyvatel: jedni svou zemi milují, a druzí ne.

Vzestup a pád tamilské guerilly

Velitel srílanské armády Sarath Fonseka už o víkendu řekl, že poslední zbytky armády LTTE byly při veké ofenzivě rozdrceny a 250 Tamilských tygrů zabito.

Finální krok k porážce povstalců učinila vláda v neděli a pondělí, kdy je obklíčila na posledním kousku země o rozloze několika set metrů čtverečních.

Znak LTTE
Znak LTTE | Foto: Aktuálně.cz

LTTE byla založena roku 1976 s cílem ustavit na severovýchodě Srí Lanky samostatný tamilský stát, který měl vyřešit problém diskriminace zdejších hinduistických Tamilů většinovými buddhistickými Sinhálci. Guerillový boj se v roce 1983 zvrhl v občanskou válku.

Stoupenci LTTE, která v časech svého největšího vzestupu ovládala až třetinu ostrova, se rekrutovali především z nespokojené tamilské mládeže a podporovali je také indičtí Tamilové a Tamilové žijící v diaspoře.

Zahraniční diplomaté vyzvali vládu, aby nyní napřáhla ruku směrem k tamilské komunitě. Evropská unie chce také vyšetřit obvinění z válečných zločinů, kterých se při údajném bombardování civilistů měla srílanská armáda dopustit.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy