Obamovo vítězství zvedlo v USA vlnu rasismu

Roman Gazdík
19. 11. 2008 18:30
Někteří Američané cítí, že ztratili zemi svých otců
McCain a Palinová slibují tvrdou politiku vůči Rusku, setkání se jeho představiteli tak na stole není
McCain a Palinová slibují tvrdou politiku vůči Rusku, setkání se jeho představiteli tak na stole není | Foto: Reuters

Washington - "Střelecký koutek Obamy Usámy" stálo napsáno v jednom obchodě v americkém státě Maine, kde si mohli zákazníci vsadit jeden dolar na to, kdy bude nastupující černošský prezident USA zastřelen.

"Bodání, střílení, silniční bomby, všechno se počítá," stálo tam a úplně dole poznámka: "Doufejme, že někdo vyhraje."

A tento incident není ojedinělý. Podle agentury AP se Spojené státy po vítězství prvního černého kandidáta otřásly vlnou rasistických provokací. Od severovýchodního Maine po jihozápadní Kalifornii.

Stovky incidentů

Policejní záznamy hovoří o vandalismu, výhružkách, urážkách, rasistických nápisech a přinejmenším jednom napadení - o volební noci čtyři běloši zaútočili baseballovou pálkou na černošského teenagera. Křičeli na něj "Obama".

Podle Marka Potoka z nevládní organizace Intelligence Southern Poverty Law, která se zabývá sledováním rasistických skupin v USA, byly takovýchto události od voleb "stovky".

"(Ve Spojených státech je) velká podskupina bílých lidí, kteří cítí, že nyní ztrácejí všechno, co znali, že země, kterou vybudovali jejich předci, jim byla nějak ukradena," citovala Potoka AP.

Do Bílého domu míří první černošská rodina
Do Bílého domu míří první černošská rodina | Foto: Reuters

Na dvorku domu Obamových stoupenců v New Jersey hořely kříže, v Mount Desert Islan v Maine se objevily černé postavy visící na oprátkách a studenti základní školy v Rexburgu v Idahu zpívali "zavražděte Obamu".

Rasistické nápisy se objevily po celých Spojených státech. Na jednom místě v Los Angeles to byly i hákové kříže a výzva "Vrať se do Afriky".

Jako po 11. září

"Zažili jsme to samé po útocích z jedenáctého září, kdy zemi zaplavila vlna protimuslimského násilí," řekla AP socioložka BJ Gallagherová. "Je to stejně stupidní a nesmyslné jako když nakopnete svého psa jen proto, že se vám ten den zrovna nedařilo v práci."

Přesvědčit některé Američany o tom, že Obamovo poselství změny je určeno i jim, však bude obtížné.

"Pokud by šlo o skutečnou změnu, museli by být všichni členové Obamovy církve deportováni," myslí si například šestačtyřicetiletý Grant Griffin z Georgie.

Obama byl až do 31. srpna členem církve Trinity United Church of Christ, která působí v Chicagu a okolí. Převážnou část jejích členů tvoří černoši.

 

Právě se děje

Další zprávy