Obamovo loučení. Projděte si nejsilnější výroky z jeho posledního veřejného vystoupení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 1. 2017 12:37
Barack Obama v úterý večer vystoupil s posledním velkým projevem coby dosluhující americký prezident. Stalo se tak v jeho domovském městě Chicagu v kongresovém paláci McCormick Place před tisíci stoupenců. "Díky vám je Amerika téměř v každém ohledu lepším, silnějším místem, než byla, když jsme začínali," prohlásil Obama na začátku svého téměř hodinového proslovu. Co ještě řekl?
Dojatý Obama při loučení poděkoval ženě Michelle a dcerám. Musel sušit slzy | Video: Reuters

Chicago – V úterý večer přednesl Barack Obama svůj poslední velký prezidentský projev. Učinil tak v Chicagu, ve městě, kde před devíti lety zahájil své tažení na Bílý dům. Podívejte se, co také řekl. Jeho nejsilnější výroky přinesl mimo jiné i server CNN.

O demokracii

"Demokracie se může zkroutit, když se podvolí strachu."

O víře v Ameriku

"Yes, we can“ (Ano, můžeme) – připomněl Obama hlavní heslo své první prezidentské kampaně z roku 2008 a dodal: "Yes, we did" (Ano, učinili jsme to).

O ústavě

"Naše ústava je pozoruhodný, krásný dar. Ale ve skutečnosti je to jen kus pergamenu. Sama o sobě nemá sílu. My lidé jí dáváme sílu – naším angažmá a volbami, které činíme."

O faktech

"Selektivní třídění faktů není jen nečestné, je to sebezničující,“ uvedl, "protože, jak říkávala moje máma, realita tě vždycky dostihne."

O rasách v Americe

"Po mém zvolení se mluvilo o postrasové Americe. Tato vize, jakkoliv dobře míněná, nikdy nebyla realistická."

O islámu v USA

"Odmítám diskriminaci muslimských Američanů. Jsou stejní vlastenci jako my."

O americké výjimečnosti

"Náš národ nebyl od začátku dokonalý. Ukázali jsme však schopnost se měnit a zlepšit život těm, kteří přijdou po nás."

O cestě vpřed a překážkách

"Může to často vypadat, že po každých dvou krocích vpřed uděláme jeden vzad. Ale dlouhodobě Amerika směřuje kupředu, neustále rozšiřuje naše základní přesvědčení, které zahrnuje všechny, ne jen některé."

O politické debatě v USA

"Oslabujeme tyto vazby (mezi Američany, pozn. red.), když dovolíme, aby náš politický dialog byl tak zničující, že lidé s dobrým charakterem nejsou dokonce ani ochotni vstoupit do veřejné služby; když je tento dialog tak zhrublý hořkostí, že Američany, s nimiž nesouhlasíme, nebereme jen, jako že se mýlí, ale že jsou nenávistní.“

"Oslabujeme tyto vazby, když považujeme některé z nás za více americké než ostatní; když zlomíme hůl nad celým systémem a označíme ho za nevyhnutelně zkorumpovaný a když nečinně přihlížíme a obviňujeme lídry, které jsme si sami zvolili, aniž bychom se podívali, jakou roli v jejich zvolení máme my sami."

O rozdělení americké společnosti

"Rozdělení společnosti překonáme, pouze když každý z nás – bez ohledu na naši stranickou příslušnost a naše partikulární zájmy – pomůže obnovit smysl pro společný cíl, jejž právě teď tak naléhavě potřebujeme."

O manželce Michelle

Když děkoval své ženě Michelle za podporu, řekl: "Jsem na tebe hrdý a hrdá je i naše země." Dal při tom najevo své dojetí a uronil také pár slz.

 

Právě se děje

Další zprávy