Obama posedmé a naposledy promluví o stavu unie. Republikány zajímá, jak chce porazit Islámský stát

Martin Novák Martin Novák
12. 1. 2016 14:29
Bílý dům řeší pokles sledovanosti posledních poselství o stavu unie. Zatímco například v roce 2009 sledovalo Obamův projev 52 milionů Američanů, loni jen necelých 32 milionů. Proto bude tentokrát dostupný v přímém přenosu i na YouTube a také prostřednictvím streamovací služby Amazon Video.
Američtí vojáci na archivním, několik let starém snímku z Bagdádu. Obama pěchotu zpět do Iráku poslat nehodlá.
Američtí vojáci na archivním, několik let starém snímku z Bagdádu. Obama pěchotu zpět do Iráku poslat nehodlá. | Foto: Reuters

Washington – Posedmé a naposledy.

Barack Obama má před sebou poslední poselství o stavu unie. Přednese ho před Kongresem, který mu není nakloněn. Sněmovnu reprezentantů i Senát ovládají opoziční republikáni.

Poslední poselství tak bude hlavně obhajobou toho, co dobrého prezident podle svého názoru stihl udělat a prosadit během sedmi let.

"Uslyšíte optimistický názor na budoucnost Ameriky," avizoval v rozhovoru pro televizi NBC Obamův tajemník Denis McDonough.

Prezident se zřejmě chystá vyzdvihnout fakt, že nezaměstnanost za jeho vlády klesla na nynějších pět procent.

Má se také zmínit o svých zahraničněpolitických úspěších.

Počítá mezi ně dohody s Íránem o omezení jeho jaderného programu a s Kubou o opětovném navázání diplomatických vztahů. Dále uzavření smlouvy o boji s globálním oteplováním loni na summitu v Paříži a dohody o transatlantickém obchodním partnerství. Ta zahrnuje dvanáct zemí pokrývajících téměř čtyřicet procent světové ekonomiky.

Kritici Obamy ale poukazují hlavně na Blízký východ. Vznik a rozmach Islámského státu přičítají jeho málo aktivní politice v Sýrii. Kritiku ještě vyostřil vstup Ruska do války na straně režimu Bašára Asada na konci září.

"Blízký východ je ve strašném stavu. Prezident by se měl zaměřit na plán, jak porazit Islámský stát v Iráku a Sýrii," uvedl lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Nicméně Obama zatím nenaznačil, že by zásadně změnil názor oproti minulosti: trvá na tom, že do Iráku ani Sýrie nepošle pozemní jednotky.

Prezident opustí Bílý dům za rok 17. ledna a má ještě jedno téma, ke kterému se opětovně vrací. Zpřísnění zákona o držení zbraní.

Rozhodl se pro něj po opakovaných střeleckých útocích, které lemovaly jeho prezidentské období. Jedním z nejhorších byl masakr ve škole v Newtownu, kde 14. prosince 2012 střelec usmrtil dvacet dětí a šest zaměstnanců.

Vzhledem k rozložení sil v Kongresu nemá Obama šanci zákon prosadit, ale může pomoci kandidátce Demokratické strany na prezidentku Hillary Clintonové. Ta změny v zákoně o držení zbraní také podporuje.

Pozoruhodné je, že Bílý dům řeší pokles sledovanosti posledních poselství o stavu unie. Zatímco například v roce 2009 sledovalo Obamův projev 52 milionů Američanů, loni jen necelých 32 milionů.

Proto bude tentokrát dostupný v přímém přenosu i na YouTube a také prostřednictvím streamovací služby Amazon Video.

Poselství o stavu unie prezidenti obvykle pronášejí až na konci ledna. Letos ho Obama posunul kvůli tomu, že se už 1. února ve státě Iowa uskuteční první primárky demokratických a republikánských kandidátů na prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy