Obama posedmé a naposledy promluví o stavu unie. Republikány zajímá, jak chce porazit Islámský stát

Martin Novák Martin Novák
12. 1. 2016 14:29
Bílý dům řeší pokles sledovanosti posledních poselství o stavu unie. Zatímco například v roce 2009 sledovalo Obamův projev 52 milionů Američanů, loni jen necelých 32 milionů. Proto bude tentokrát dostupný v přímém přenosu i na YouTube a také prostřednictvím streamovací služby Amazon Video.
Američtí vojáci na archivním, několik let starém snímku z Bagdádu. Obama pěchotu zpět do Iráku poslat nehodlá.
Američtí vojáci na archivním, několik let starém snímku z Bagdádu. Obama pěchotu zpět do Iráku poslat nehodlá. | Foto: Reuters

Washington – Posedmé a naposledy.

Barack Obama má před sebou poslední poselství o stavu unie. Přednese ho před Kongresem, který mu není nakloněn. Sněmovnu reprezentantů i Senát ovládají opoziční republikáni.

Poslední poselství tak bude hlavně obhajobou toho, co dobrého prezident podle svého názoru stihl udělat a prosadit během sedmi let.

"Uslyšíte optimistický názor na budoucnost Ameriky," avizoval v rozhovoru pro televizi NBC Obamův tajemník Denis McDonough.

Prezident se zřejmě chystá vyzdvihnout fakt, že nezaměstnanost za jeho vlády klesla na nynějších pět procent.

Má se také zmínit o svých zahraničněpolitických úspěších.

Počítá mezi ně dohody s Íránem o omezení jeho jaderného programu a s Kubou o opětovném navázání diplomatických vztahů. Dále uzavření smlouvy o boji s globálním oteplováním loni na summitu v Paříži a dohody o transatlantickém obchodním partnerství. Ta zahrnuje dvanáct zemí pokrývajících téměř čtyřicet procent světové ekonomiky.

Kritici Obamy ale poukazují hlavně na Blízký východ. Vznik a rozmach Islámského státu přičítají jeho málo aktivní politice v Sýrii. Kritiku ještě vyostřil vstup Ruska do války na straně režimu Bašára Asada na konci září.

"Blízký východ je ve strašném stavu. Prezident by se měl zaměřit na plán, jak porazit Islámský stát v Iráku a Sýrii," uvedl lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Nicméně Obama zatím nenaznačil, že by zásadně změnil názor oproti minulosti: trvá na tom, že do Iráku ani Sýrie nepošle pozemní jednotky.

Prezident opustí Bílý dům za rok 17. ledna a má ještě jedno téma, ke kterému se opětovně vrací. Zpřísnění zákona o držení zbraní.

Rozhodl se pro něj po opakovaných střeleckých útocích, které lemovaly jeho prezidentské období. Jedním z nejhorších byl masakr ve škole v Newtownu, kde 14. prosince 2012 střelec usmrtil dvacet dětí a šest zaměstnanců.

Vzhledem k rozložení sil v Kongresu nemá Obama šanci zákon prosadit, ale může pomoci kandidátce Demokratické strany na prezidentku Hillary Clintonové. Ta změny v zákoně o držení zbraní také podporuje.

Pozoruhodné je, že Bílý dům řeší pokles sledovanosti posledních poselství o stavu unie. Zatímco například v roce 2009 sledovalo Obamův projev 52 milionů Američanů, loni jen necelých 32 milionů.

Proto bude tentokrát dostupný v přímém přenosu i na YouTube a také prostřednictvím streamovací služby Amazon Video.

Poselství o stavu unie prezidenti obvykle pronášejí až na konci ledna. Letos ho Obama posunul kvůli tomu, že se už 1. února ve státě Iowa uskuteční první primárky demokratických a republikánských kandidátů na prezidenta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy