Obama chlácholí svět. Špehovat bude dál, ale méně

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 17. 1. 2014 18:27
Americký prezident oznámí, jak chce reformovat tajné služby.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Prezident Barack Obama ve Washingtonu představil svůj plán přestavby amerických tajných služeb. Zareagoval tím na skandál, který rozpoutaly informace zveřejněné whistleblowerem Edwardem Snowdenem.

Změnit by se měla zejména pravidla pro sledování elektronické a telefonní komunikace občanů. Právě rozsah, v jakém se Národní bezpečnostní služba (NSA) o soukromí "obyčejných" lidí i světových politiků zajímá, šokoval celý svět.

Šéf Bílého domu oznámil, že vydal směrnici nařizující zpravodajským službám "respektovat při shromažďování informací soukromí a občanské svobody jednotlivců". Zároveň prohlásil, že mají cizinci stejné právo na ochranu soukromí jako američtí občané a tajné služby nebudou nadále monitorovat komunikace hlav států a vlád blízkých spojenců.

Americký prezident dále prohlásil, že je na čase, aby byly stanoveny limity dat, která mají být tajnými službami uchovávána. Jedním dechem však dodal, že přestože si od svého příchodu do Bílého domu k tajným službám udržuje zdravou míru skepticismu, nemá žádný důvod předpokládat, že některá ze špionážních agentur porušila zákon.  

"Lidé ze zpravodajské komunity udělali chyby, ale už je napravili," prohlásil Obama s tím, že pokud by se mělo opakovat 11. září, ptali by se naopak občané a média, proč tajné služby nedělaly svou práci.

200 milionů SMS denně

Snowden, bývalý technik CIA a později externí spolupracovník NSA, zveřejňuje prostřednictvím médií od loňského června třaskavé informace o špiclovacích praktikách amerických tajných služeb. Ze zatím posledního zveřejněného utajovaného materiálu vyplývá, že NSA každý den sbírá a ukládá téměř 200 milionů textových zpráv z celého světa.

To ale není všechno. Podle britského deníku Guardian vládní agentury v rámci programu Dishfire (krom odposlechů) sbírají a archivují také informace o zmeškaných hovorech, pohybu telefonů využívajících roaming, pohybu na účtech v bankách a evidují i jména majitelů používaných platebních karet.

Národní bezpečnostní služba už k posledním publikovaným informacím BBC zaslala prohlášení, v němž tvrdí, že SMS sleduje v souladu s platnými právními předpisy. Nařčení, že by zprávy sbírala svévolně a nekontrolovaně, NSA odmítá.

Největší diskuse v USA vyvolával program získávání tak zvaných metadat o telefonátech Američanů. Metadata nezahrnují obsah hovorů a jména volajících, ale údaje o číslech, místě, čase a délce hovoru.

Obama dnes oznámil, že tento program bude podroben větším restrikcím. I v budoucnu se budou metadata shromažďovat, ale budou se uchovávat mimo NSA, jak je tomu dosud. Jak se to konkrétně provede v praxi, by měl rozhodnout Kongres ve spolupráci s tajnými službami. Jednou z variant je, že metadata budou uchovávat operátoři, kteří však dosud vůči tomu vyjadřovali odpor.

V přechodném období může NSA analyzovat databázi metadat "jen po rozhodnutí soudu, nebo v opravdu naléhavém případě", prohlásil americký prezident.

Porada s pěticí zasvěcených

Revizi systému fungování tajných služeb, konkrétně způsobu, jakým shromažďují informace, Obama nařídil už v srpnu, kdy aféra s odposlechy gradovala. Představované reformy mají být jejím vyústěním.

Již ve čtvrtek Barack Obama plánované reformy za zavřenými dveřmi probíral s týmem pěti nejmenovaných lidí a podle informací BBC už o obsahu diskuse i svých závěrech zpravil britského premiéra Davida Camerona.

Z toho, co uniklo do médií, vyplývá, že pětice zasvěcených Obamovi doporučila zřídit funkci veřejného advokáta, který by u Soudu pro zahraniční zpravodajské služby (FISC) zastupoval veřejnost. V současnosti je jediným přípustným žalobcem americká vláda.

Podle serveru zpravodajské stanice France 24 bylo doporučení přes čtyřicet.

Šéf Bílého domu údajně hodlá omezit také sledování cizích státníků a zkrátit dobu, po níž jsou soukromá data archivována.

Naopak na doporučení, aby data z telekomunikačních kanálů archivovala třetí strana (soukromá firma), ale Obama zřejmě nedá a konečné rozhodnutí nechá na Kongresu.

Komentátor BBC Mark Mardell v této souvislosti připomíná, že se střetává Obamův liberální přístup s jeho funkcí nejvyššího velitele ozbrojených sil, který nese odpovědnost za bezpečnost své země a jejích občanů.

Assange: Trapné. Mluvil 45 minut a neřekl skoro nic

Projev vyvolal různorodé reakce. Podle listu The Wall Street Journal jde o nejvýznamnější omezení praktik tajných služeb za více než deset let. Deník The New York Times napsal, že jde o "pečlivě vykalkulované změny". Obama ponechal beze změn podstatné prvky rozsáhlé monitorovací sítě NSA a navíc nechal realizaci mnohých změn na Kongresu, dodal list.

Evropská komise uvedla, že jde o "začátek důležitého procesu, který se zabývá obavami Evropské unie". "Mnoho otázek zůstává otevřených a bude zapotřebí se jimi podrobně zabývat," uvádí prohlášení EK.

"Kromě slov amerického prezidenta celý svět chce konkrétní kroky vyjadřující respekt k suverenitě jednotlivých států," řekla brazilská senátorka Vanessa Grazziotinová, která vede výbor vyšetřující špehování brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové.

"Právo na soukromí zůstává zde doma i ve světě vážně ohroženo," uvedl ředitel americké odbočky organizace Amnesty International Steven Hawkins Šéf amerických výzvědných služeb James Clapper uvedl, že oznámené reformy mají "vyvažovat potřebu zachování nástrojů pro zpravodajskou činnost a současně co největší možnou transparentnost a zajištění toho, že nebudou porušovány občanské svobody a soukromí nevinných Američanů".

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange televizi CNN řekl, že navržené změny jsou příliš malé. "Je trapné, že hlava státu mluví celých 45 minut a neřekne skoro nic," řekl Assange.

Další nové omezení spočívá podle listu The Washington Post v tom, jak daleko mohou analytici NSA při svém sledování jít. Nyní, pokud sledují podezřelé telefonní číslo, mohou sledovat všechna čísla napojená na původní číslo a následně všechna čísla napojená na "druhotná" čísla a síť se pak ve třetí fázi dále prudce rozšiřuje. Zatímco nyní platí "tři stupně" odstupu od původního čísla, nyní bude NSA moci sledovat jen čísla, která se objeví v prvních dvou stupních návazností.

Prezident si rýpl do Snowdena

Prezident řekl, že důsledky Snowdenových odhalení budou léta negativně ovlivňovat práci amerických rozvědek. Americká média ale také připomínají, že k podobně rozsáhlé revizi špionážních programů by nedošlo bez Snowdena, který se nyní ukrývá v Rusku.

Obama také vyzval Kongres, aby sestavil výbor, který by u tajného soudu FISA hájil zájmy veřejnosti. Tento tribunál povoluje tajným službám protiteroristické a další operace, k nimž je zapotřebí soudního příkazu. Dosud před něj předstupovali jen zástupci státu, nový výbor by měl hájit zájmy veřejnosti. Bude však zasahovat jen v případech "nového typu", se kterými se soud dosud nesetkal.

 

Právě se děje

Další zprávy