Obama zahájil v Afghánistánu velké zahraniční turné

Reuters, pra
19. 7. 2008 17:25
Prezidentský kandidát "nechce řečnit, ale naslouchat"
Volby se blíží, přišel čas podívat se do světa
Volby se blíží, přišel čas podívat se do světa | Foto: Reuters

Kábul - Barrack Obama v sobotu přistál v Afghánistánu. Zahájil tak své zahraniční turné, v jehož rámci zavítá kromě Německa, Francie a Británie také do Jordánska, Izraele a nejspíše i do Iráku.

Prezidentský kandidát amerických demokratů tak chce voliče přesvědčit, že ani jemu není zahraniční politika cizí. V porovnání s výrazně starším republikánským kandidátem Johnem McCainem je na tomto poli považován za nezkušeného.

Čtěte také: Obamu opět čekají světla ramp. Tentokrát v Evropě

"Chci promluvit s veliteli, získat v Afghánistánu i v Bagdádu přehled o nejvážnějších problémech a poděkovat našim vojákům," popsal Obama záměr první části svého turné.

Podle agentury Reuters Obama dorazil do Afghánistánu v sobotu ráno. Hned po přistání novináře informoval, že přijel víc naslouchat než mluvit. 

"Je důležité si uvědomit, že jsem tu jako americký senátor. Máme jednoho prezidenta a je to jeho práce," zdůvodnil Obama, proč s představiteli Íránu a Afghánistánu nepovede významnější rozhovory.

Na své cestě se chce údajně věnovat hlavně bezpečnostním otázkám. Již dříve kritizoval administrativu prezidenta Bushe za to, že se příliš zaměřuje na Irák a ignoruje znepokojivý vývoj v Afghánistánu, kde v poslední době došlo k nárůstu útoků ze strany bojovníků kdysi vládnoucího, dnes povstaleckého hnutí Taliban.

Zatímco z Iráku by chtěl Obama stáhnout americké jednotky nejpozději 16 měsíců po svém nástupu do Bílého domu, do Afghánistánu naopak navrhuje vyslat dvě další brigády o celkovém počtu 7 tisíc vojáků.

McCain Obamu před jeho zahraniční cestou kritizoval, že hlásá svoji strategii, přestože dosud neviděl situaci v zemi.

"Očividně je natolik troufalý, že nechce najít žádná fakta, která by mohla změnit jeho názor nebo upravit jeho zahraniční strategii. Pozoruhodné," prohlásil McCain.

"Je to stejná chyba, jakou senátor Obama udělal, když prohlásil, že nátlak nemůže pravděpodobně pomoci zmírnit náboženské napětí v Iráku. A přitom přesně tento nátlak je úspěchem, který nám může ukázat cestu vítězství nad Talibanem,"dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy