Obama začíná úřadovat. Zastavil procesy na Guantánamu

Roman Gazdík
21. 1. 2009 17:20
Rozhodnutí uvítaly lidskoprávní organizace i eurokomisař pro justici

Washington - Jen několik hodin poté, co se stal Barack Obama novým americkým prezidentem, nařídil, aby byly pozastaveny a přezkoumány veškeré procesy, které jsou nyní vedeny s uvězněnými na základně Guantánamo.

Obama se také sejde se svými poradci, aby společně debatovali, jak v Kongresu prosadit záchranný balíček na oživení americké ekonomiky, který má stát 825 miliard dolarů. Většina z těchto peněz půjde do budování nové infrastruktury - silnic, mostů, zateplování domů apod. Cílem je "investovat do budoucnosti" USA i vytvořit nová pracovní místa.

Nový americký prezident rovněž přesvědčuje Kongres, aby uvolnil dalších 350 miliard dolarů ze 700miliardového balíčku, který má vlít peníze do skomírajícího bankovního sektoru. Tento balíček byl schválen už loni na podzim, ale Kongres peníze uvolňuje postupně.

Zahraniční politika

Na pořadu dnešních jednání  bude také situace v Afghánistánu a Iráku. Obama, který se sejde s ministrem obrany a vojenskými veliteli, chce navýšit počet vojáků v Afghánistánu až na dvojnásobek a naopak se stáhnout z Iráku.

Na dnešní schůzku míří i šéf velitelství Střed David Petraeus, donedávna nejvyšší velitel jednotek USA v Iráku
Na dnešní schůzku míří i šéf velitelství Střed David Petraeus, donedávna nejvyšší velitel jednotek USA v Iráku | Foto: Reuters

Podle nyní platné dohody musejí Američané z Iráku odejít do konce roku 2011, Obama ale sliboval, že bojové jednotky povolá domů do konce dubna 2010, což by se Iráčanům podle nového prohlášení mluvčího premiéra Núrího Málikího zamlouvalo.

Nový prezident také slíbil, že se hned první den začne zabývat řešením izraelsko-palestinského konfliktu. Očekává se, že by dnes mohl jmenovat zvláštního vyslance pro Blízký východ.

Padlo už jméno bývalého senátora George J. Mitchella, který v 90. letech pracoval pro administrativu Billa Clintona a podílel se mimo jiné na zprostředkování dohody o ukončení konfliktu mezi protestanty a katolíky v Severním Irsku. 

Guantánamo: první krok

Na splnění jiného slibu začal Obama pracovat ještě v úterý. Společně s ministrem obrany Robertem Gatesem formálně požádal na 120 dnů o zastavení veškerých procesů vedených proti zajatcům na základně Guantánamo.

A to včetně soudů s pěti muži, kteří jsou obviněni ze spoluúčasti na útocích z jedenáctého září, jejichž další slyšení před vojenskou komisí se mělo konat už dnes.

Obamova administrativa hodlá během této doby projít jednotlivé případy i rozhodnout, zda v činnosti kontroverzních vojenských komisí i nadále pokračovat. V současné době je z válečných zločinů obviněno na Guantánamu 21 lidí z celkem přibližně 245 zadržovaných.

Guantánamo se stalo ve světě symbolem zlořádů Bushovy administrativy
Guantánamo se stalo ve světě symbolem zlořádů Bushovy administrativy | Foto: Reuters

Podle Erica Holdera, muže, kterého si vybral Obama jako svého ministra spravedlnosti, neposkytuje systém vojenských komisí dostatečnou ochranu obžalovaným. Ti podle něj mohou být postaveni před běžné soudy.

Rozhodbutí uvítaly lidskoprávní organizace, které monitorují právní procesy na Guantánamu, i eurokomisař pro justiční záležitosti Jacques Barrot.

"Jsem potěšen, že jedním z prvních kroků prezidenta Obamy, bylo obrácení listu ve smutné kapitole guantánamské věznice," uvádí se v Barrotově prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters. "Pro mě je to velmi symbolické. V právním státě by měl mít každý jedinec právo na řádný proces."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog: Změna v přístupu ke změně klimatu po nástupu Obamy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy