Obama pošle do Sýrie až 50 elitních vojáků. Pomohou povstalcům v boji proti Islámskému státu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2015 22:51
Americký prezident rozhodl o vůbec prvním nasazení vojáků v Sýrii. Až pět desítek příslušníků elitních jednotek bude pomáhat koordinovat boj proti radikálům z Islámského státu (IS). Agentuře Reuters to sdělil vysoce postavený úředník z Obamovy administrativy.
Speciální síly armády USA na archivním snímku.
Speciální síly armády USA na archivním snímku. | Foto: US Army

Washington/Damašek - Americký prezident Barack Obama vyšle v listopadu do Sýrie až 50 elitních vojáků, kteří budou pomáhat koordinovat boj proti radikálům z Islámského státu (IS).

S odvoláním na nejmenované americké zdroje to uvedla agentura Reuters. Jak poznamenala, Obama se tomuto kroku dlouho vyhýbal, protože nechtěl zemi nechat zatáhnout do další války na Blízkém východě. Jde o vůbec první nasazení amerických pozemních jednotek v Sýrii.

Vojáci speciálních sil budou v Sýrii spolupracovat s protivládními povstalci, uvedl server BBC. Podle něj by Američané měli "pomáhat koordinovat místní pozemní síly a koaliční úsilí" v boji proti IS na severu země.

Prezidentův mluvčí dále prohlásil, že USA nevylučují vyslání dalších speciálních sil také do sousedního Iráku. Američané se přímo v terénu na bojích proti ozbrojencům z IS nepodílejí. Svou roli dosud omezili pouze na výcvik iráckých a kurdských jednotek, u kterých fungují často právě jako poradci. Přímé dodávky zbraní pro kurdské povstalce, kteří kromě intenzivního boje s IS jsou v konfliktu s důležitým americkým spojencem, Tureckem, USA ale zatím neplánují.

Vyslání vojáků se Obama vyhýbal

Americké speciální jednotky už v Sýrii uskutečnily nejméně dvě razie, nyní ale budou na území státu poprvé operovat zcela otevřeně.

Ačkoli není počet vojáků, které Washington do Sýrie posílá, nijak velký, podle agentury AP samo rozhodnutí značí, že USA svou účast v boji proti radikálním islamistům stupňují.

Prvních pár desítek elitních vojáků by podle agentury mohlo vyrazit poměrně brzy. Zbytek je bude následovat až poté, co první skupina obhlédne situaci a určí, s kým by pro USA bylo nejvhodnější spolupracovat.

Do Turecka míří americké letouny

Kromě vyslání skupiny elitních vojáků Obama autorizoval i vyslání letounů A-10s a F-15 na tureckou základnu Incirlik. Američané rovněž zvýší podporu, včetně té zpravodajské, pro Jordánsko a Libanon. Jordánci tak budou moci rozšířit nálety proti islamistům.

Celkově by se měla také zvýšit spolupráce s Iráčany, zejména v souvislosti s jejich ofenzivou proti IS ve městě Ramádí. V Irbílu, který je správním střediskem iráckého Kurdistánu, pak mají v boji s islamisty pomáhat i příslušníci nové speciální jednotky.

Pentagon nedávno oznámil, že omezí výcvikový program pro vybrané zástupce syrských povstaleckých skupin. V polovině října ale naopak spojenci pod vedením USA rebelům shodili 50 tun munice, připomněla agentura ČTK.

Rozhodnutí Washingtonu přichází v době, kdy Rusko, které na konci září začalo bombardovat povstalecké cíle v Sýrii, zvýšilo své vojenské nasazení ve válkou zmítané zemi. Zatímco Moskva tvrdí, že se zaměřuje na příslušníky Islámského státu, její nálety míří i na další skupiny bojující proti prezidentu Bašáru Asadovi. Mezi nimi jsou i povstalci podporovaní Washingtonem.

 

Právě se děje

Další zprávy