Obama vydal příkaz, armádu čeká v Afghánistánu nová operace

ČTK ČTK
22. 11. 2014 7:53
Prezidentovo nařízení povoluje armádě USA přímo se zapojit do operací v Afghánistánu ještě další rok i po letošním oznámeném stažení.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

New York - Americký prezident Barack Obama podepsal tajný příkaz zmocňující armádu k širšímu nasazení v Afghánistánu v příštím roce, než se původně plánovalo.

Oznámil to v sobotu s odvoláním na informované zdroje americký list The New York Times. Prezidentovo nařízení povoluje armádě USA přímo se zapojit do operací v Afghánistánu ještě další rok i po letošním oznámeném stažení.

Ještě letos v květnu Obama prohlásil, že američtí vojáci se v roce 2015 zdrží bojových operací v Afghánistánu. Úkolem 9800 vojáků, kteří mají po odchodu většiny příslušníků americké armády v Afghánistánu zůstat, měl být jen výcvik afghánských vojáků a dopadení "zbytků příslušníků Al-Káidy".

Vojáci budou bojovat proti Talibanu

Podle Obamova nového nařízení, které bylo vydáno v minulých týdnech, se budou američtí vojáci v příštím roce moci zapojit do bojových operací proti Talibanu a dalším ozbrojencům, kteří budou ohrožovat bezpečnost amerických oddílů nebo afghánské vlády.

Americké letectvo bude moci podporovat afghánské síly a američtí vojáci budou příležitostně doprovázet afghánské kolegy v bojích proti Talibanu.

The New York Times neuvádí, zda rozšíření mandátu americké armády povede i ke zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu v příštím roce. Obama prý souhlasil s účastí vojáků USA na bojových misích na nátlak amerických generálů. Ti jsou přesvědčeni, že armáda by měla reagovat, objeví-li se zpravodajské informace varující před možným ohrožením.

Činitelé Bílého domu na dotaz amerického listu uvedli, že bojová mise armády v Afghánistánu koncem roku skončí, jak Obama v květnu slíbil. "Bezpečnost našich vojáků je prezidentova hlavní priorita a naše ozbrojené síly se budou dál zúčastňovat operací na svou obranu a na podporu afghánských bezpečnostních sil," uvedl zdroj z Bílého domu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy