Obama vrátil Irsko na mapu. Turismu se najednou daří

Zahraničí Zahraničí
12. 6. 2011 10:37
Zájem turistů vzrostl o 200 %, ekonomové si slibují pokles nezaměstnanosti
Americký prezident v Irsku
Americký prezident v Irsku | Foto: Reuters

Dublin - Americký prezident byl v Irsku jen na skok.

V městečku Moneygall - odkud pocházejí jeho předci - popil slavné pivo Guiness a zapříčinil tím to, že místní teď musejí denně vítat autobusy plné turistů.

"Pořád je tu rušno," řekla agentuře Reuters obyvatelka Moneygallu Marian Healy, jejíž syn Henry uvítal svého vzdáleného bratrance Baracka Obamuběhem nedávného prezidentského výletu do ospalé vesnice.

"Jen dnes ráno přijeli Japonci. Byli tu i Američané. Hledali Henryho, chtěli se s ním vyfotit."

Tygr vstává

Majitelé restaurací, hotelů a cestovních kanceláří v celém Irsku teď doufají, že na tzv. "efektu Moneygall" vydělají co nejvíc.

Návštěvy Obamy i královny Alžběty rozhodně nakoply irský turismus. V posledních třech letech klesly tržby a počet návštěvníků "keltského tygra" o třetinu.

 

Na historicky první návštěvu britského monarchy od vyhlášení nezávislosti na Londýnu v roce 1921 přijelo 1200 zahraničních novinářů. Noviny se k návštěvě postavily neobvykle pozitivně.

Byla to příjemná změna v době, kdy se titulky točí kolem špatných zpráv z ekonomiky. Nemluvě o půjčce, kterou museli Irsku poskytnout MMF a EU.

Tipperary nebo Cork

Obnovený zájem o zemi proslavenou krásným pobřežím a bohatou literární historií funguje. Internetové vyhledávání ze strany potenciálních návštěvníků se od Obamovy návštěvy zvýšilo skoro o 200 procent.

Web Hotels.com tvrdí, že nejvíce se lidé zajímají o místa, na která přijela i královna: oblast Tipperary, nebo Cork.

Také sami Irové jeví o cestování velký zájem: hlavně o Kildare, kde královna strávila odpoledne - přímo v srdci irských dostihových závodů.

"Vyšlo to. Po šesti měsících, kdy jsme četli jen špatné zprávy, jde o důležitou věc. Publicita se zvyšuje, musíme toho využít," řekl Reuters Eamon McKeon, šéf irské konfederace turistického průmyslu (ITIC).

Pokles nezaměstnanosti

Irská vláda na turistický průmysl hodně sází. V květnu proto přišla s opatřeními, jež mají zaměstnání v tomto sektoru podpořit.

Dublin souhlasil s prozatímním snížením daní u restaurací a hotelů. Zjednodušil vízová pravidla a snížil cestovní daň.

Obama má v Irsku vzdálené příbuzné
Obama má v Irsku vzdálené příbuzné | Foto: Reuters

ITIC předpokládá, že tyto kroky společně se zvýšenou publicitou vrátí odvětví jeho ztracené příjmy. Očekává se, že turistů přijede do Irska letos o 6 až 8 procent více než loni.

McKeon soudí, že pokud by v roce 2012 nárůst byl desetiprocentní a každý rok se zvyšoval o šest procent, dostal by se turistický průmysl v Irsku rychle na úroveň z roku 2007, kdy zemi navštívilo bezmála osm milionů lidí.

Obnovený turistický průmysl by mohl rychle snížit skoro patnáctiprocentní nezaměstnanost, jež je druhá největší v Evropě, hned po Španělsku.

"Do ekonomiky to nenalije obrovské peníze, také to zásadně nesníží schodek, ale pomůže to odvětvím, která jsou krizí zasažena nejvíc," řekl Ronnie O´Toole, hlavní ekonom irské Národní banky.

 

Právě se děje

Další zprávy