Obama se pustil do republikánů: Teď se vám Trump nelíbí? To jste si vzpomněli brzy

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2016 21:56
Současný prezident USA Barack Obama vystoupil na dalším předvolebním shromáždění na podporu Hillary Clintonové. Kritiku si vysloužil nejen kandidát na prezidenta Donald Trump, ale i republikánská strana za to, že jeho kandidaturu vůbec dopustila. Obama také apeloval na Američany samotné. Zdůraznil, že je velmi důležité, aby lidé přišli k volbám. Ty mají podle něj sloužit ke "stvrzení demokracie" a zároveň dokázat těm, kteří svou zemi milují, že mají možnost se zasadit o její budoucnost.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Cleveland/Columbus -  V nadcházejících amerických volbách, v nichž se 8. listopadu rozhodne o novém prezidentovi země, "je v sázce samotná demokracie". Prohlásil to v pátek současný prezident USA Barack Obama, který vystoupil na dalším z předvolebních shromáždění s podporou pro demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Obama se opět pustil do ostré kritiky jejího republikánského soupeře Donalda Trumpa. "Je to někdo, kdo vyhrožuje, že uvězní své politické soupeře. Nebo umlčí média. Kdo vítá ruské zasahování do našeho volebního procesu," zdůraznil prezident v projevu v Clevelandu ve státě Ohio.

Ohio patří k takzvaným klíčovým státům, ve kterých vítězství kandidáta bude znamenat jeho výrazné přiblížení i k celkovému triumfu na úrovni USA.

"A nyní naznačuje, že v případě, že se jeho kampaň nevyvine tak, jak si představuje, není to kvůli tomu, co řekl, ale protože volby jsou zmanipulované a že se jedná o podvod. Víte, v některých zemích to tak funguje a jsou to tyranie, které utlačují," řekl Obama.

Podle něho je kromě demokracie v sázce také život společnosti, tolerance, zdvořilost, upřímnost, rovnost a dobrá vůle.

"Hlavním argumentem Donalda Trumpa je: 'Co můžete ztratit?'. Odpověď je: Všechno," řekl rovněž Obama s poukazem na výrok magnáta, který se vztahoval k údajné bídné situaci černochů v americké společnosti.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek kritizoval hlavní republikánské představitele. Uvedl, že republikáni se v průběhu roku vezli na vlně bláznivých konspirací a lží, což vytvořilo živnou půdu pro to, aby se Donald Trump stal jejich prezidentským kandidátem, uvedl v pátek americký politický server Politico.

"V sázce je samotná demokracie", prohlásil Obama a kritizoval republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Obamova kritika se dotkla i republikánů, kteří nedávno oznámili, že Trumpa v listopadových volbách nepodpoří. Podle prezidenta se za jejich rozhodnutím skrývá oportunismus. Kritiku Obama namířil i na pravicová média, která podle něj z velké části mohou za šíření konspirací, čímž za současnou situaci nesou nemalou odpovědnost.

Obamův krok odráží strategii demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, která se pokouší Trumpa zdolat tím, že ho spojuje s republikánským vedením. Podle Clintonové by každý republikán, který Trumpa podporoval či veřejně neoznámil, že ho nepodpoří, měl spolu s ním zmizet z politiky.

Trumpova kampaň se hemžila kontroverzními tvrzeními od samého začátku, napsal Politico. Realitní magnát například řekl, že by chtěl zakázat muslimům vstup do země, nebo že mezi mexickými migranty jsou "vrazi a násilníci". "To asi úplně nestačilo k tomu, aby ho přestali podporovat. Bylo to tedy podle nich v pořádku? " otázal se prezident.

Proti Trumpovi se v pátek postavily další dvě ženy, včetně účastnice reality show americké televize NBC Učedník (The Apprentice), kterou kdysi moderoval tento newyorský miliardář. Summer Zervosová se svěřila novinářům s nechutným zážitkem rok po soutěži, kdy jí Trump nabízel práci údajně za sex. List The Washington Post v pátek zveřejnil rozhovor s další ženou, která Trumpa obvinila z toho, že jí sahal do rozkroku v přeplněném newyorském nočním podniku.

Obama také apeloval na Američany samotné. Zdůraznil, že je velmi důležité, aby lidé přišli k volbám. Ty mají podle něj sloužit ke "stvrzení demokracie" a zároveň dokázat těm, kteří svou zemi milují, že mají možnost se zasadit o její budoucnost.

Jak a kdy se Donald Trump rozhodl kandidovat na amerického prezidenta, tak o tom se v části novinářských a politicko-zákulisních kruhů nepochybuje. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

před 17 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy