Obama řešil s Japonci a Jižní Koreou, jak zareagovat na "bezohlednou" KLDR a test vodíkové bomby

ČTK ČTK
7. 1. 2016 8:07
Severní Korea ve středu oznámila, že vůbec poprvé provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové bomby. Pokud by se toto prohlášení potvrdilo, znamenalo by to významný pokrok v jaderném zbrojním programu této izolované totalitní země. Odborníci mají ale pochybnosti především kvůli relativně malé síle výbuchu. Rada bezpečnosti OSN nicméně jadernou zkoušku jednomyslně odsoudila. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje a japonský premiér Šinzó Abe jednali s americkým prezidentem Barackem Obamou o "silné mezinárodní odpovědi na nynější bezohledné chování Severní Koreje". Soul v reakci na akci Pchjongjangu omezil vjezd svých občanů do severokorejské průmyslové zóny Kesong.
Foto: Reuters

Washington/Soul/Tokio - Americký prezident Barack Obama v telefonických rozhovorech s jihokorejskou prezidentkou a japonským premiérem potvrdil americké závazky ohledně bezpečnosti spojenců po jaderném testu KLDR. Soul ve čtvrtek v reakci na akci Pchjongjangu omezil vjezd svých občanů do severokorejské průmyslové zóny Kesong.

Prezidentka Pak Kun-hje a premiér Šinzó Abe jednali s Obamou také o "silné mezinárodní odpovědi na nynější bezohledné chování Severní Koreje", uvedl v noci na čtvrtek Bílý dům.

Do severokorejské zóny Kesong, která je společným hospodářským projektem obou korejských států, mají nyní z Jižní Koreje přístup jen podnikatelé, kteří se bezprostředně podílejí na chodu tamních průmyslových podniků, uvedla jihokorejská vláda. Kdy bude omezení zrušeno, neupřesnila.

V průmyslovém parku Kesong funguje přes 120 jihokorejských malých a středních podniků, které využívají lacinou severokorejskou pracovní sílu. Zaměstnání tu našlo kolem 54 tisíc Severokorejců.

Severní Korea ve středu oznámila, že vůbec poprvé provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové bomby. Pokud by se toto prohlášení potvrdilo, znamenalo by to významný pokrok v jaderném zbrojním programu této izolované totalitní země. Odborníci mají ale pochybnosti především kvůli relativně malé síle výbuchu. Rada bezpečnosti OSN nicméně jadernou zkoušku jednomyslně odsoudila a pohrozila přitvrzením sankcí proti Pchjongjangu.

Podle tiskových agentur je za testem především snaha diktátora Kim Čong-una upevnit svou pozici před prvním kongresem vládnoucí Strany práce po 35 letech.

Obama v rozhovoru s nejvyššími představiteli Japonska a Jižní Koreje rovněž poblahopřál k dosažení dohody mezi oběma státy, která má vyřešit spor vlekoucí se řadu desetiletí kvůli Korejkám nuceným Japonci za druhé světové války k prostituci.

Problém bývalých korejských sexuálních otrokyň, eufemisticky známých jako "utěšitelky", je hlavním zdrojem napětí ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. Obě země jsou demokratické, obchodují spolu a sdílejí také pevné spojenectví se Spojenými státy.

Režim v KLDR oznámil, že otestoval vodíkovou pumu. V té době USA zaznamenaly otřesy o síle 5,1. Někteří experti ale nevěří, že šlo o vodíkovou bombu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy