Obama volal do Barmy a žádal spravedlnost pro muslimy

ČTK ČTK
31. 10. 2014 7:30
Muslimští Rohingové musejí snášet bití a zatýkání. Americký prezident telefonoval barmskému vůdci Thein Seinovi před listopadovou návštěvou asijské země.
Foto: Reuters

Washington/Rangún - Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru s barmským vůdcem Thein Seinem vyzval k urychlenému řešení situace v barmském Arakanském státě v souvislosti s neúnosnou humanitární situací muslimských Rohingů, kteří tam čelí bití a zatýkání.

Obama, který má příští měsíc Barmu navštívit, rovněž telefonicky hovořil s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij.

Podle ochránců lidských práv ze severu Arakanského státu prchá denně zhruba 900 tamních muslimů, které Barma nepovažuje za své právoplatné občany. Jen za poslední dva týdny z této oblasti lodí odplulo téměř 10 tisíc lidí.

Od června 2012, kdy konflikt mezi buddhisty a muslimy přerostl v krveprolití, při němž zemřelo 200 lidí, odplulo z Barmy zhruba 100 tisíc lidí. Plavidla, z nichž mnohá se často sotva udrží na hladině, míří do Thajska, Malajsie a dalších zemí s pomocí čím dál tím organizovanější pašerácké sítě.

Obama v rozhovoru s Thein Seinem zdůraznil, že barmská vláda by se měla zasadit za uvolnění napětí v oblasti a vyřešení hrozivé humanitární situace. Zdůraznil zároveň, že volby, které barmský režim připravuje na příští rok, by se měly obejít bez diskriminací a měly by být důvěryhodné.

Parlamentní volby byly podle Bílého domu i hlavním tématem Obamova rozhovoru s Do Aun Schan Su Ťij. S nositelkou Nobelovy ceny za mír americký prezident hovořil i o politické situaci v Barmě a probíhajících ekonomických reformách.

Do Aun Schan Su Ťij byla dnes překvapivě přizvána na schůzku vrcholných barmských politických veličin a armádních velitelů v hlavním městě Neipyijto. Vůdkyně opozice o podobné setkání už víc než rok bezvýsledně žádala, aby s barmským vedením projednala postup politických reforem a postavení národnostních menšin.

Barmský režim, v jehož čele stojí bývalí vojáci, postupně zemi zbavuje tvrdé diktatury. Poslední dobou se ale stává terčem kritiky, protože proces demokratizace se podle opozice zastavil. Podle agentury Reuters je přizvání opozice ke kulatému stolu o reformách ústupkem před ohlášenou návštěvou amerického prezidenta.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy