reklama
 
 

Obama uvolní 6 miliard pro cesty na Měsíc a Mars

14. 4. 2010 10:21
Americký prezident má dnes oznámit navýšení rozpočtu NASA

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes zřejmě oznámí navýšení rozpočtu vesmírné agentury NASA a představí několik ambiciózních projektů, které by se mělo díky šesti miliardám dolarů, jež NASA v příštích pěti letech údajně dostane, podařit realizovat.

Pokud k tomu skutečně dojde, vrátí se znovu možnost někdy v následujících letech obnovit přípravy na misi na Mars. S odkazem na nejmenované zdroje v Bílém domě a v NASA o tom informovaly agentury Reuters a AP.

Novou strategii Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku prý Obama představí během dneška, ještě před plánovanou návštěvou Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canavreral.

Nová strategie dobývání vesmíru má nahradit ambiciózní program Constellation navržený a schválený administrativou předchozího prezidenta George Bushe.

Hlavními cíli tohoto programu bylo vyvinout nové vesmírné koráby, které měly nahradit dosluhující raketoplány. Ve dvacátých letech tohoto století se pak měly astronauti vrátit na Měsíc, což mělo předznamenat výpravu na Mars. Jde však o předběžné a zatím neschválené plány.

Obama po nástupu do funkce snížil rozpočet pro výzkum vesmíru, za což si ale vysloužil velkou kritiku nejen z řad NASA.

Kritici mu vytýkali, že o práci přijdou další lidé a zastavením už rozběhnutých projektů vyjdou v niveč investované prostředky, čas i úsilí. Nemluvě o "potupě", které se Američané vystaví, nechají-li se na orbitální stanici ISS dlouhodobě "vozit" Rusy.

Obama je ale údajně připraven dnes představit strategii, která počítá s tím, že nová raketa, schopná dopravit do vesmíru lidskou posádku, bude k dispozici ještě dříve, než počítali autoři projektu Constellation. V roce 2015 by pak měla být definitivně vybrán stroj, která ponese americké astronauty dále do vesmíru. 

Projekt Constellation navíc úplně nezanikne, ale jeho části budou po úpravách použity. Obama prý podpoří například vývoj strojů Orion, které budou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) sloužit jako záchranné moduly.

Další rozmach by měly zaznamenat také americké projekty nepilotovaných letů do vesmíru. Právě ty by měly připravit cestu pro budoucí lidské posádky.

autor: Petr Jemelka | 14. 4. 2010 10:21

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama