Obama se tvrdě opřel do Trumpa a republikánů: Útokem na muslimy zrazujete Ameriku, šíříte jen strach

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2016 6:33
Americký prezident ve svém sedmém a posledním poselství o stavu unie tvrdě hájil svou zahraniční politiku. O Islámském státu prohlásil, že nepředstavuje pro USA existenciální hrozbu. V souvislosti se Sýrií uvedl, že Spojené státy nemohou do každé země, která se ocitne v problémech, vyslat své ozbrojené síly. Za jednu z mála věcí, které lituje, označil politickou situaci v zemi, která se vyznačuje hádkami a neschopností obou stran spolupracovat. V té věci slíbil, že se v posledním roce své vlády zasadí o reformu volebního systému v USA.
Barack Obama důrazně gestikuluje při svém posledním velkém projevu před Kongresem.
Barack Obama důrazně gestikuluje při svém posledním velkém projevu před Kongresem. | Foto: Reuters

Washington - Americká politika a její rychle otáčející se kalendář jsou neúprosné: Barack Obama bude Spojeným státům vládnout z Bílého domu ještě déle než rok, přesto má za sebou zřejmě úplně poslední večer, kdy byl z pohledu zájmu médií a veřejnosti v hlavní roli.

Své sedmé a závěrečné poselství o stavu unie, které pronesl v noci našeho času před oběma komorami Kongresu a v přímém přenosu všech důležitých televizních stanic, využil Obama, aby se pokusil otočit negativní tón, jenž ovládl souboj o to, kdo ho v čele USA nahradí.

Aniž by jmenoval, Obama se tvrdě opřel především do lídra průzkumů veřejného mínění mezi republikány, realitního magnáta Donalda Trumpa.

Prezident důrazně varoval před rétorikou, která obrací Američany proti muslimům. "Zrazujete tím to, co jako země představujeme," uvedl doslova Obama ve zjevné narážce na Trumpovu předvolební kampaň, v níž vyzval k naprostému uzavření hranic pro všechny muslimy cestující do USA.

Jedné věci opravdu lituji

Obama přiznal, že celková politická atmosféra v zemi se v posledních letech zhoršila a přibylo hádek a půtek. Označil to za jednu z mála věcí, kterých lituje.

Zástupce obou hlavních politických stran vyzval, aby byli znovu schopni spolupracovat. Podle Obamy je čas "spravit politiku", překonat strach a využít velké změny současnosti ve prospěch Američanů.

Chci reformovat volební systém

Představil jednu konkrétní iniciativu, jak by chtěl k této věci přispět: chce se v posledním roce svého funkčního období zasadit o reformu volebního systému, která by měla zabránit tomu, aby politici mohli svévolně měnit hranice volebních obvodů a prakticky si tak vybírat voliče namísto toho, aby si voliči vybírali politiky.

Ve velké části Spojených států dosud platí praxe, že místní zákonodárné sbory rozhodují o podobě jednomandátových volebních obvodů, což často vytváří příznivé podmínky pro jednu ze stran a vede v konečném důsledku k tomu, že skutečný předvolební souboj se odehrává jen v menší části země.

Islámský stát pro nás není existenciální hrozba

Obama hájil i to, co je předmětem snad nejsilnějších útoků opozičních republikánů usilujících o jeho post, tedy strategii s bojem proti Islámskému státu. Podle Obamy tato teroristická organizace nepředstavuje pro Spojené státy existenciální hrozbu. Ujistil však Američany, že jeho vláda přesto usiluje o to, aby tyto  "vrahy a fanatiky" zničila.

"Zatímco se soustředíme na zničení Islámského státu, přehnaná tvrzení, že jde o třetí světovou válku, pouze hrají do jejich karet," vyzval Obama k nepřeceňování dosahu organizace. Kongres zároveň požádal o formální schválení použití vojenské síly proti islamistům, které USA a spojenci bombardují v jejich državách v Sýrii a Iráku.

Nemůžeme vpadnout do každé země

V souvislosti se Sýrií, část jejíhož území islamisté ovládli, podotkl, že USA nemohou převzít správu nad každou zemí, která upadne do krize, vyslat tam své ozbrojené síly a pak ji vyléčit.

"To není vůdcovství. To je cesta do pekel, plýtvání americkou krví a penězi, které nás v posledku oslabuje," prohlásil Obama.

Prezident vyzdvihl svůj důraz na diplomatické řešení problémů ve světě. Zmínil v této souvislosti dohodu s Íránem mající za cíl dostat pod mezinárodní kontrolu jeho jaderný program, díky níž se podle Obamy svět vyhnul další válce, a normalizaci vztahů s Kubou.

Obama vyzval Kongres, aby zrušil hospodářské embargo vůči Kubě. Chcete upevnit naši vůdčí roli a důvěryhodnost na západní polokouli? Uznejte, že studená válka skončila. Zrušte embargo," prohlásil.

Prezident se vrátil i ke svému úplně prvnímu úkonu ve funkci prezidenta. Už před sedmi lety nařídil zavření věznice na Guantánamu, kde Spojené státy zadržují podezřelé z terorismu. Obama chce poslední rok ve funkci využít k tomu, aby se vězení skutečně podařilo uzavřít.

"Je drahá, je zbytečná a jen slouží jako součást příručky pro nábor našich nepřátel," prohlásil o věznici na Guantánamu Obama.

Amerika je nejmocnější národ na zemi

Projev před oběma komorami Kongresu využil k obraně ekonomických úspěchů své vlády. Slova o úpadku USA označil za lacinou politickou rétoriku. "Amerika je nejmocnější národ na zemi. Tečka," řekl Obama.

Americký prezident apeloval na občany své země, aby se nebáli budoucnosti a změn, které přináší. Jsou podle něj naopak dobře připraveni, aby jich využili.

"Budoucnost, kterou chceme - příležitosti a bezpečnost pro naše rodiny, rostoucí životní standard a udržitelná a mírová planeta pro naše děti - to vše máme na dosah. Ale stane se to, jen když budeme jednat společně. Stane se to jen tehdy, když povedeme rozumné a konstruktivní debaty," prohlásil.

Vymýtíme rakovinu

Obama se do svého plánu pro poslední rok vlády rozhodl zařadit i jeden bod, který je vyjádřením respektu muži, který mu po celou dobu v Bílém domě "dělal dvojku". Obama oznámil, že chystá zahájení kampaně, která povede k naprostému vymýcení rakoviny v USA.

V čele kampaně bude stát právě viceprezident Joe Biden, jehož syn Beau loni podlehl této smrtelné chorobě.

Biden, který se kvůli tragické rodinné ztrátě rozhodl nekandidovat do prezidentského úřadu, už podle Obamy v prosinci v Kongresu vyjednal pro výzkum boje proti rakovině tak vysoké finanční zdroje, které výzkumníci neměli nejméně deset let.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy