Svět se bojí, že se teroristé dostanou k jadernému materiálu, řekl Sobotka po jednání v USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2016 6:52
Český ministerský předseda to uvedl po čtvrteční večeři několika desítek premiérů a hlav států, které se sešly v Bílém domě před pátečním summitem o jaderné bezpečnosti, za jehož hlavní témata jsou považovány obavy z možného jaderného útoku teroristů a severokorejská hrozba. Americký prezident Barack Obama slíbil spojencům z Japonska a Jižní Koreje udržení jednotné obranné fronty vůči jaderné hrozbě ze strany Severní Koreje. Ještě před večeří se spolu na dvoustranném jednání sešel Obama s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem. Shodli se na posílení spolupráce v otázce jaderné bezpečnosti a na prosazování systému nešíření jaderných zbraní.
Barack Obama se svým čínským protějškem Si Tin-pchingem při dnešním setkání ve Washingtonu.
Barack Obama se svým čínským protějškem Si Tin-pchingem při dnešním setkání ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Washington - O jaderné bezpečnosti, nedávných teroristických útocích v Belgii nebo konfliktech v Sýrii a dalších zemích Blízkého východu debatovalo v Bílém domě v noci na pátek několik desítek premiérů a hlav států. Českým novinářům to po večeři pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou řekl ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jí za Česko zúčastnil.

"Já musím říct, že ta debata byla hodně ve znamení teroristických útoků, hodně se dotýkala také situace, která je dneska v Sýrii, na Blízkém východě obecně, v těch oblastech, kde existuje teroristická infrastruktura," uvedl český premiér.

"Je poměrně silná obava z toho, že existují rizika v některých zemích, kde by se teroristé mohli dostat k jadernému materiálu, a byl kladen důraz na to, aby se zvýšila bezpečnostní opatření, například pokud jde o jaderné elektrárny," poznamenal také.

O podobných tématech budou politici podle jeho očekávání diskutovat také během hlavního dne pátečního summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu. S příspěvkem má vystoupit i Sobotka.

Summity o jaderné bezpečnosti, z nichž ten washingtonský je čtvrtým v pořadí, vyšly z iniciativy amerického prezidenta Obamy, kterou navázal na svůj pražský projev o jaderném odzbrojení z roku 2009. Cílem konferencí je přispět k prevenci jaderného terorismu přijetím efektivních kroků pro zabezpečení jaderného materiálu na národní i mezinárodní úrovni.

Ještě před večeří se spolu na dvoustranném jednání sešli prezidenti Spojených států a Číny Barack Obama a Si Ťin-pching. Shodli se na posílení spolupráce v otázce jaderné bezpečnosti a na prosazování systému nešíření jaderných zbraní. Uvedl to podle agentury Reuters tajemník čínského ministra zahraničí.

"Prezidenti obou zemí měli otevřenou a důkladnou výměnu názorů na řadu otázek... a dospěli k důležité shodě. Setkání se neslo v pozitivním duchu, bylo konstruktivní a plodné," řekl spolupracovník šéfa čínské diplomacie Čeng Ce-kuang.

Mezi další témata společného rozhovoru patřila podle čínského činitele kybernetická bezpečnost, jednání o možné investiční dohodě mezi oběma zeměmi i situace v Jihočínském moři, které si Peking prakticky celé nárokuje.

Čína rovněž souhlasila, že přestaví svoje malé kompaktní výzkumné reaktory bazénového typu (MNSR) na univerzitě v Šen-cenu tak, aby využívaly nízko obohacené uranové palivo. Příslib se týká také reaktorů v Ghaně a Nigérii, citovala z prohlášení obou vlád agentura Reuters.

Za hlavní témata jaderného summitu jsou považovány obavy z možného jaderného útoku teroristů a jaderná hrozba ze strany Severní Koreje.

Si před společným jednáním s Obamou upozornil, že obě země mají neshody v některých oblastech, ohledně severokorejského problému se však shodují. Závazek dosáhnout odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova oba prezidenti podle agentur také potvrdili.

Obama ještě před setkáním se svým čínským protějškem slíbil svým spojencům z Japonska a Jižní Koreje udržení jednotné obranné fronty vůči jaderné hrozbě ze strany komunistické Severní Koreje. Společně s jihokorejskou premiérkou a japonským premiérem se zavázal plnit nejnovější rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která počátkem března schválila další zpřísnění mezinárodních sankcí proti KLDR kvůli lednovému jadernému testu.

V rámci nových sankcí, které jsou nejpřísnější za posledních dvacet let, bude muset být prověřen veškerý náklad, který bude směřovat do KLDR, případně ji bude opouštět. Zakázán byl i veškerý prodej lehkých zbraní určených Pchjongjangu.

 

Právě se děje

Další zprávy