Obama si vzal boxerské rukavice Bushe, Romney krvácel

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
17. 10. 2012 6:22
Uchazeči o Bílý dům se střetli v druhém duelu, průzkumy neukázaly jasného vítěze
Prezident Obama gestikuluje směrem k Mittu Romneymu v jedné z ostrých výměn ve druhé prezidentské debatě. Za zády jsou nerozhodnutí voliči, kteří v debatě kladli otázky
Prezident Obama gestikuluje směrem k Mittu Romneymu v jedné z ostrých výměn ve druhé prezidentské debatě. Za zády jsou nerozhodnutí voliči, kteří v debatě kladli otázky | Foto: Reuters

New York - První televizní debata amerických prezidentských kandidátů před deseti dny dokázala jednu věc: změnila hřiště, na němž se odehrává souboj Baracka Obamy a Mitta Romneyho.

Před druhým duelem, který se odehrál v noci v New Yorku a kde otázky kladla skupina nerozhodnutých voličů, byla zřejmá jedna věc: Prezident musí tvrdě zaútočit na republikánského kandidáta a zastavit tak jeho vzestup v průzkumech veřejného mínění.

Obama tento úkol splnil. V diskusi, která se soustředila na ekonomické problémy, využil každé odpovědi na položenou otázku, aby zpochybnil Romneyho důvěryhodnost a pravdomluvnost.

Nemluvíte pravdu, guvernére...

"Málo z toho, co teď guvernér řekl, je pravda. To, o co se pokouším já, je být konzistentní," prohlásil Obama v odpovědi hned na druhou otázku týkající se rostoucích cen benzinu.

Prezident tak otevřel ve svém souboji s Romneym novou frontu.

Zatímco až dosud bylo leitmotivem jeho kampaně obvinění, že republikán je tím, kdo se zastává pouze bohatých Američanů, Obama se v celém průběhu druhé diskuse pokoušel vykreslit Romneyho jako toho, komu není možné věřit, protože každou chvíli vydává za svůj názor něco jiného.

„Guvernér byl pro zákaz útočných zbraní, před tím, než byl proti němu," zaútočil v jiné části debaty Obama na Romneyho, jenž jako guvernér Massachusetts podpořil zákon omezující použití zbraní, a uchýlil se tak zcela doslovně k verbálnímu útoku, který před osmi lety používal v souboji o Bílý dům republikánský prezident George Bush proti demokratickému kandidátovi Johnu Kerrymu.

... vaše ekonomická politika selhala, prezidente

Romney se po celou dobu debaty pokoušel udržet pozornost u výsledků ekonomické politiky Obamovy administrativy. „Nemusíme se spokojit s tím, že desítky milionů Američanů přežívají díky potravinovým lístkům," uvedl při jednom z řady výčtů neúspěchů Obamovy vlády Romney.

Republikán se navíc pokusil opakovaně o naklonění si žen. Právě u této klíčové demografické skupiny podle většiny předvolebních průzkumů za prezidentem zaostává. „Máme dnes v Americe o tři a půl milionu více žen žijících pod úrovní chudoby než na začátku Obamovy vlády," připomněl Romney.

Druhý duel mezi Obamou a Romneym byl však debatou lepších otázek než odpovědí.

Nevyužité šance Obamy a Romneyho

Těmi, kdo kladli v New Yorku dotazy, byli nerozhodnutí voliči vybraní Gallupovým ústavem, prestižní institucí zabývající se průzkumy veřejného mínění.

Ani Obama, ani Romney nedokázali efektivně využít příležitostí, které jim otázky z publika nabídly. Potvrdilo se tak, že ani jeden není schopen hovořit k lidem tak, aby bylo jasné, že jim rozumí, podobně jako to z předchozích prezidentů uměli například Bill Clinton či Ronald Reagan.

Obama nebyl schopen poskytnout skutečně osobní odpověď černošskému Američanovi, který mu řekl, že je zklamaný z toho, že pro něj před čtyřmi lety hlasoval a zeptal se ho, proč by si měl jeho hlas zasloužit napodruhé. Romney pro změnu nedokázal zcela využít dotazu ženy, která přiznala, že by byla ochotná pro něj hlasovat, ale obává se, že se s ním vrátí politika předchozího prezidenta Bushe.

V druhé televizní debatě uchazečů o Bílý dům došlo i na vzájemné překřikování, na snímku se snaží hovořit současně jak Barack Obama, tak Mitt Romney
V druhé televizní debatě uchazečů o Bílý dům došlo i na vzájemné překřikování, na snímku se snaží hovořit současně jak Barack Obama, tak Mitt Romney | Foto: Reuters

Nejslabší okamžik Romneyho

Zřejmě nejlepší šanci představit se Američanům tak, jak si přejí, aby je viděli, dostali oba v samotném závěru debaty, kdy se jich poslední tazatel zeptal: Co je největší falešná představa, kterou o vás Američané mají jako o člověku a politikovi, a je třeba ji vyvrátit?

Romney se v odpovědi pokusil vyvléct z pověsti, že hájí zájmy jen bohatých Američanů, a doslova prohlásil, že ho pálí problémy sta procent z nich. Připomněl přitom svou náboženskou víru a fakt, že pracoval jako mormonský misionář a pastor.

Obama využil odpovědi k tomu, aby se přiblížil středovým voličům, když prohlásil, že nevěří v to, že by vláda mohla zajistit vytváření pracovních míst, neboť nejdůležitější roli hrají soukromí podnikatelé a prostor, který dostanou.

Zřejmě nejslabší moment v debatě pro Romneyho přišel v okamžiku, kdy padl dotaz na nedávný útok v libyjském Benghází, při kterém byl zabit americký velvyslanec. Republikán Obamu obvinil, že den po útoku nebyl schopen prohlásit, že v něm měli prsty teroristé, moderátorka Candy Crowleyová ho však musela opravit, že už ve svém prvním vystoupení v zahradě Bílého domu Obama zmínil, že se mohlo jednat o teroristický útok.

Obama v rozhořčené odpovědi na Romneyho útok uvedl, že ho uráží, pokud je obviňován, že by byl ochoten hrát politické hry v souvislosti s tragédií, při níž zemřeli čtyři Američané.

Průzkum mezi diváky: Dobré zprávy pro oba

Bleskový průzkum, který si mezi voliči sledujícími debatu udělala CNN, ukázal těsnou výhru Baracka Obamy. Za vítěze duelu ho označilo 46 procent, v Romneym vidělo vítěze 39 procent diváků. 

Dobrou zprávu ve výsledcích průzkumu mohl najít i Romney: Osmapadesát procent lidí se po zhlédnutí debaty domnívalo, že s ekonomickými problémy USA si lépe poradí Romney, pouze 30 procent řeklo, že Obama. Ekonomika přitom zůstává nejdůležitějším tématem, podle nějž se Američané budou ve volbách rozhodovat.

Zda bude výsledek duelu stačit k tomu, aby Obama zastavil posilování pozice Romneyho, jasně sledovatelné v posledních deseti dnech, ukážou průzkumy veřejného mínění v nejbližších dnech.

„Prezident si počínal dostatečně dobře na to, aby zastavil nástup Romneyho. Ten však po dvou debatách vypadá daleko víc jako ten, kdo může být prezidentem," komentoval průběh dosavadních televizních duelů v CNN David Gergen, poradce pěti prezidentů. "Očekávám, že dál uvidíme naprosto vyrovnaný souboj," dodal Gergen.

K obdobnému závěru došel zpravodaj BBC Mark Mardell.

"Celkově druhá debata připomněla, jak výjimečná byla ta první, když z ní vzešel jasný vítěz a jasný poražený, což mělo zřejmý dopad na předvolební kampaň. V případě druhé debaty je pohled na její výsledek otázkou jemných nuancí, tak jako v případě divadelní recenze. Obamovi se pravděpodobně podařilo zastavit propad a paniku ve vlastním táboře, ale souboj dál zůstává nepředvídatelně těsný," uvedl Mardell.

Obamu a Romneyho čeká ještě poslední televizní duel, utkají se v něm už v pondělí. Jeho hlavním tématem budou tentokrát zahraničněpolitické otázky.

 

Právě se děje

Další zprávy