Obama se zatím nerozhodl pro nálety proti povstalcům v Iráku

ČTK ČTK
18. 6. 2014 7:40
Jedním z důvodů je i to, že předpokládané cíle úderů jsou za nynějších okolností obtížně zaměřitelné.
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Repro YouTube

Washington - Americký prezident Barack Obama se zatím nerozhodl k bezprostředním leteckým útokům proti sunnitským povstalcům, kteří v uplynulých dnech překvapivě ovládli velká území v severní polovině Iráku. S odvoláním na nejmenované americké činitele o tom informovala agentura Reuters.

Jedním z důvodů je i to, že předpokládané cíle úderů - tedy nesmírně pohyblivé bojové jednotky rebelů - jsou za nynějších okolností obtížně zaměřitelné.

Obama podle nejmenovaných činitelů neučinil žádná konečná rozhodnutí a přitom nevyloučil možnost, že by nálety nakonec nařídil. Porady na vládní úrovni se ale zatím v otázce přiměřené odpovědi na destabilizaci Iráku leteckými údery přednostně nezabývají.

Američané již mají v oblasti Perského zálivu dvě letadlové lodě se stovkami příslušníků námořní pěchoty, kteří by mohli být využiti k podpoře případné americké operace na pomoc irácké vládě proti radikálům. Desítky vojáků mají například posílit obranu americké ambasády v Bagdádu. Hovoří se také například o vyslání bezpilotních letadel.

O vyostřené situaci v Iráku chce dnes hovořit Obama s nejvyššími představiteli obou komor Kongresu, a to z opozičního republikánského i jeho demokratického tábora.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy