Obama se setkal s dalajlámou, ocenil tibetské tradice. Na přístupu k Tibetu však nic měnit nehodlá

ČTK ČTK
15. 6. 2016 20:06
Americký prezident Barack Obama vyjádřil během schůzky s dalajlámou v Bílém domě podporu tibetské snaze o uchování jedinečných duchovních tradic. Podle Obamova mluvčího však ani po setkání Spojené státy nehodlají nic měnit na svém přístupu k Tibetu jako čínskému území. Peking proti prezidentovu setkání s tibetským duchovním vůdcem protestoval. Oba muži se sešli v mapovém salonku Bílého domu určeném pro diplomatické akce, nikoli v Oválné pracovně. "Prezident ocenil dalajlámovo učení a vyjádřil naději v ochranu jedinečných náboženských, kulturních a jazykových tradic Tibetu," popsal podle agentury Reuters průběh soukromé schůzky Obamův mluvčí Josh Earnest.
Dalajláma při své návštěvě ve Washingtonu.
Dalajláma při své návštěvě ve Washingtonu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy