Obama rozdává amnestie. Zmírnil tresty 111 odsouzeným za drogovou kriminalitu

ČTK ČTK
30. 8. 2016 21:43
V srpnu je to už druhá rozsáhlá amnestie, kterou Obama udělil. Amnestie se týká lidí, kteří byli odsouzeni za nenásilné trestné činy spojené s drogami. Souvisí s Obamovou dlouhodobou snahou o úpravu trestního zákona, která by měla snížit tresty za nenásilnou drogovou kriminalitu.
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes zmírnil tresty 111 vězňům odsouzeným za zločiny spojené s drogami. V srpnu je to už druhá rozsáhlá amnestie, kterou Obama udělil. Na počátku měsíce se zmírnění trestu dočkalo 214 odsouzených.

Amnestie se týká lidí, kteří byli odsouzeni za nenásilné trestné činy spojené s drogami. Do vězení se většinou dostali kvůli snaze o prodej omamných látek, mimo jiné kokainu, heroinu nebo marihuany. Mezi lidmi, kteří se dočkali zmírněného trestu, jsou i takoví, kteří byli odsouzeni k doživotnímu vězení.

Druhá srpnová vlna amnestií souvisí s Obamovou dlouhodobou snahou o úpravu trestního zákona, která by měla snížit tresty za nenásilnou drogovou kriminalitu. Prezident je přesvědčen, že současná úprava je příliš přísná. Obamova snaha sice má podporu obou stran v Kongresu, zda se ji však podaří prosadit v zákonodárném sboru do lednového konce Obamova mandátu, je zejména kvůli vyhrocené předvolební kampani nejisté.

Prezident již během jara omilostnil více než stovku lidí potrestaných za podobné činy. Ve vztahu k odsouzencům je nejvstřícnějším americkým prezidentem za dlouhá desetiletí. Během své vlády zmírnil tresty 673 lidem, což je podle Bílého domu více, než u devíti předchozích prezidentů dohromady.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy