reklama
 
 

Obama prosadil reformu zdravotnictví. Pojistí všechny

22. 3. 2010 9:00
Reforma má přinést zdravotní pojištění pro 32 milionů Američanů

Washington - Americký prezident Barack Obama si připsal velké politické vítězství. Sněmovna reprezentantů schválila návrh jeho zdravotnické reformy a prezident teď může zákon podepsat.

Zákon zavede takřka bez výjimky povinné pojištění a pojišťovací burzy, kde budou moci zájemci jednoduše porovnávat konkurenční nabídky.

Znemožní také pojišťovnám odmítat žadatele na základě jejich špatného zdravotního stavu nebo jejich pojištění zrušit, když onemocní.

Pro obyčejné lidi

Reformy prošly po hodinách debat těsnou většinou 219 hlasů proti 212 odpůrcům. Z republikánů pro reformu nehlasoval nikdo, proti bylo i 34 demokratických zákonodárců.

"Dnešní hlasování vyslyšelo modlitby všech Američanů, kteří doufali, že se něco stane se systémem zdravotnictví, který funguje pro pojišťovny, ale ne pro obyčejné lidi," řekl po hlasování Obama.

Odpůrci namítají, že reforma naruší zdravotnický systém, zvýší náklady, zatíží rozpočet a omezí možnosti pacientů.

Podle vládních odhadů by měla tato reforma pojistit 32 milionů ze 48 milionů nepojištěných obyvatel USA. Rozpočtový úřad Kongresu se domnívá, že během deseti let ušetří 130 miliard dolarů, během dvaceti let 1,3 bilionu dolarů.

autor: Reuters | 22. 3. 2010 9:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama