reklama
 
 

Obama: Pro ochranu před útoky střelců neděláme dost

14. 12. 2013 13:26
Prezident to řekl při příležitosti prvního výročí masakru na základní škole v Newtownu.

Washington - Spojené státy neudělaly dost pro to, aby se země a její obyvatelé stali bezpečnějšími před útoky ozbrojenců.

Při příležitosti prvního výročí masakru na základní škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut to v sobotu v rozhlasovém projevu řekl prezident Barack Obama.

Amerika by podle něj měla lépe kontrolovat prodej střelných zbraní a víc pečovat o psychicky nemocné občany.

Dvacetiletý Adam Lanza loni v prosinci v Newtownu zastřelil 20 dětí a šest dospělých, pak se sám zastřelil. Doma zabil i svou matku. Masakr, který byl druhou nejtragičtější střelbou v historii amerických škol, otřásl celou Amerikou.

"Musíme udělat víc proto, aby se zbraně tak snadno nedostávaly do rukou nebezpečných lidí. Musíme udělat víc pro péči o nemocné duše," prohlásil Obama.

Jeho projev byl podle agentury Reuters natočen předem, a tak se v něm šéf Bílého domu nevyslovil k pátečnímu incidentu na střední škole v Coloradu. Student tam postřelil nejméně dva své spolužáky a sám se pak zabil.

Ozbrojené incidenty v amerických školách, ale i v kinech, vojenských objektech, vysokoškolských areálech nebo nákupních střediscích, vyvolávají stále silnější výzvy k zavedení přísnější kontroly oběhu palných zbraní. Návrh příslušného zákona ale letos Senátem neprošel.

Oponenti argumentovali, že Američané mají ústavní právo na sebeobranu. Na úrovni jednotlivých států se sice přísnější kontrolu zbraní prosadit podařilo, ale opatření nejsou příliš účinná.

"Musíme brát v úvahu, že skutečná změna nepřijde z Washingtonu," upozornil v sobotu v rozhlasovém projevu Obama. "Přijde jako vždy od vás, od Američanů," dodal.

autor: ČTK | 14. 12. 2013 13:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama