Obama: Pro ochranu před útoky střelců neděláme dost

ČTK ČTK
14. 12. 2013 13:26
Prezident to řekl při příležitosti prvního výročí masakru na základní škole v Newtownu.
Prezident Barack Obama.
Prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy neudělaly dost pro to, aby se země a její obyvatelé stali bezpečnějšími před útoky ozbrojenců.

Při příležitosti prvního výročí masakru na základní škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut to v sobotu v rozhlasovém projevu řekl prezident Barack Obama.

Amerika by podle něj měla lépe kontrolovat prodej střelných zbraní a víc pečovat o psychicky nemocné občany.

Dvacetiletý Adam Lanza loni v prosinci v Newtownu zastřelil 20 dětí a šest dospělých, pak se sám zastřelil. Doma zabil i svou matku. Masakr, který byl druhou nejtragičtější střelbou v historii amerických škol, otřásl celou Amerikou.

"Musíme udělat víc proto, aby se zbraně tak snadno nedostávaly do rukou nebezpečných lidí. Musíme udělat víc pro péči o nemocné duše," prohlásil Obama.

Jeho projev byl podle agentury Reuters natočen předem, a tak se v něm šéf Bílého domu nevyslovil k pátečnímu incidentu na střední škole v Coloradu. Student tam postřelil nejméně dva své spolužáky a sám se pak zabil.

Ozbrojené incidenty v amerických školách, ale i v kinech, vojenských objektech, vysokoškolských areálech nebo nákupních střediscích, vyvolávají stále silnější výzvy k zavedení přísnější kontroly oběhu palných zbraní. Návrh příslušného zákona ale letos Senátem neprošel.

Oponenti argumentovali, že Američané mají ústavní právo na sebeobranu. Na úrovni jednotlivých států se sice přísnější kontrolu zbraní prosadit podařilo, ale opatření nejsou příliš účinná.

"Musíme brát v úvahu, že skutečná změna nepřijde z Washingtonu," upozornil v sobotu v rozhlasovém projevu Obama. "Přijde jako vždy od vás, od Američanů," dodal.

 

Právě se děje

před 46 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy