Obama: Pro ochranu před útoky střelců neděláme dost

ČTK ČTK
14. 12. 2013 13:26
Prezident to řekl při příležitosti prvního výročí masakru na základní škole v Newtownu.
Prezident Barack Obama.
Prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy neudělaly dost pro to, aby se země a její obyvatelé stali bezpečnějšími před útoky ozbrojenců.

Při příležitosti prvního výročí masakru na základní škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut to v sobotu v rozhlasovém projevu řekl prezident Barack Obama.

Amerika by podle něj měla lépe kontrolovat prodej střelných zbraní a víc pečovat o psychicky nemocné občany.

Dvacetiletý Adam Lanza loni v prosinci v Newtownu zastřelil 20 dětí a šest dospělých, pak se sám zastřelil. Doma zabil i svou matku. Masakr, který byl druhou nejtragičtější střelbou v historii amerických škol, otřásl celou Amerikou.

"Musíme udělat víc proto, aby se zbraně tak snadno nedostávaly do rukou nebezpečných lidí. Musíme udělat víc pro péči o nemocné duše," prohlásil Obama.

Jeho projev byl podle agentury Reuters natočen předem, a tak se v něm šéf Bílého domu nevyslovil k pátečnímu incidentu na střední škole v Coloradu. Student tam postřelil nejméně dva své spolužáky a sám se pak zabil.

Ozbrojené incidenty v amerických školách, ale i v kinech, vojenských objektech, vysokoškolských areálech nebo nákupních střediscích, vyvolávají stále silnější výzvy k zavedení přísnější kontroly oběhu palných zbraní. Návrh příslušného zákona ale letos Senátem neprošel.

Oponenti argumentovali, že Američané mají ústavní právo na sebeobranu. Na úrovni jednotlivých států se sice přísnější kontrolu zbraní prosadit podařilo, ale opatření nejsou příliš účinná.

"Musíme brát v úvahu, že skutečná změna nepřijde z Washingtonu," upozornil v sobotu v rozhlasovém projevu Obama. "Přijde jako vždy od vás, od Američanů," dodal.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Český řidič kamionu půjde za riskantní jízdu do vězení, rozhodl soud v Německu

Český řidič kamionu, jenž riskantně předjížděl v Bavorsku a ohrozil autobus v protisměru, půjde na 2 roky a 3 měsíce do vězení, rozhodl německý soud.

před 8 minutami

Florbalistkám stojí v cestě do semifinále MS opět Posko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám. Narazí na ně v této fázi už počtvrté za sebou a vyhrály všech sedm dosavadních vzájemných zápasů při skóre 57:13. Duel začne v pátek v 16:00 v přímém přenosu ČT Sport. Vítěz se v sobotu utká o finále s lepším ze souboje mezi Švýcarskem a Lotyšskem.

Naposledy se český tým utkal s Polskem v únoru na kvalifikaci MS v Gdaňsku a vyhrál 5:2. Na šampionátu v roce 2017 v Bratislavě zvítězil 10:4. V české extralize v současné době působí z polského výběru útočnice Dominika Buczeková a Zuzana Krzywaková ve Vítkovicích.

"Budou hrát agresivní hru, mají šikovné holky i se zkušenostmi z naší ligy, co umí rozhodovat zápasy i u nás. Ale my musíme hrát naši hru a udávat tempo," řekla útočnice Adéla Bočanová, která byla i u minulých třech soubojů s Polskem ve čtvrtfinále.

Polky, které skončily na minulém MS sedmé, letos prohrály v základní skupině s Finskem 3:14, zdolaly Německo 4:1 a podlehly Švýcarsku 0:11.

Další zprávy