Obama přitvrdí boj se skleníkovými plyny, opozice se bouří

Jan Hejl ČTK Jan Hejl, ČTK
Aktualizováno 3. 8. 2015 21:21
Americký prezident chce razantně, téměř o třetinu, snížit emise skleníkových plynů z elektráren. Průmyslníci i republikáni jsou ostře proti.
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama zavelel k boji s globálními klimatickými změnami, když dnes představil dosud nejpřísnější opatření v boji s klimatickými změnami. Do roku 2030 má v USA dojít k poklesu emisí oxidu uhličitého (CO2) o 32 procent.

Svůj plán Obama nazval "nejdůležitějším krokem", který kdy Spojené státy přijaly v boji se změnami klimatu. Jak americký prezident dodal, nezná větší hrozbu "pro naši budoucnost a budoucí generace", než jsou právě klimatické změny.

Ve svém projevu americký vůdce zmínil některé dopady globálního oteplování, jako jsou například mnohem větší sucha či silnější bouře. Jak poznamenal, rok 2014 byl dosud nejteplejší v historii.

"Jsme první generace, která přímo cítí dopady klimatických změn a poslední, která s tím může něco udělat," prohlásil Obama a několikrát si vyslechl bouřlivý potlesk. "Jestliže se nezachováme správně, už to nepůjde vrátit zpátky. Jestliže chceme chránit naši ekonomiku, bezpečnost, zdraví našich dětí, můžeme udělat víc," dodal.

Ačkoliv se Spojené státy dosud odmítaly připojit k závazkům stanoveným na mezinárodních klimatických konferencích, teď jejich političtí lídři otáčejí.

USA se začínají stavět po bok evropských států, které podobná opatření zavedly už dříve.

Bez stanovení limitů pro vytváření skleníkových plynů podle Obamy hrozí Spojeným státům i celému světu častější projevy extrémního počasí nebo šíření zdravotních problémů, jakým je například astma.

Opatření americké vlády bude klást důraz i na budování nových, obnovitelných zdrojů energie. Administrativa bude podporovat výstavbu větrných a solárních elektráren. Obama se tedy na sklonku prezidentství chystá dodržet jednu ze svých předvolebních priorit – boj s klimatickými změnami.

Clintonová plán podporuje. Republikáni: Je to katastrofa

Ještě než šéf Bílého domu stačil plán na boj se škodlivými emisemi vyhlásit, už jej zavalila vlna kritiky. Průmyslníci a kritici opatření varovali, že vládou stanovená omezení napadnou u soudu. Soudní pře by mohly způsobit odklad platnosti Obamova plánu.

Prezidenta kritizují i političtí oponenti z řad republikánů. Jejich lídr v senátu Mitch McConnel vyzval dopisem všech padesát guvernérů amerických států, aby se omezením nepodrobili.

Konečná verze plánu právě pro jednotlivé státy počítá s určitým zmírněním. Ty se k němu budou muset připojit nejpozději do roku 2022, tedy o dva roky později, než stanovovala původní verze. O rok více - až do 2018 - dostanou také na to, aby zveřejnily strategii, jak chtějí zmíněného cíle dosáhnout, uvedla ČTK.

Kritikové podle americké stanice CNN upozorňují také na to, že chystaná regulace zvýší cenu elektřiny.

A toto téma hned zvedli prezidentští kandidáti, kteří se o Obamovo křeslo utkají už příští rok.

"Pokud jste svobodná matka v Tampě na Floridě a váš účet za elektřinu se zvedne o třicet dolarů měsíčně, je to katastrofální," kritizoval Obamův plán Marco Rubio, senátor za Floridu a možný republikánský kandidát na prezidenta.

Ke kritice se přidal i favorit republikánských primárek Jeb Bush. Demokratka Hillary Clintonová, další z možných Obamových nástupců v úřadu, řekla, že plán - pokud ji Američané zvolí - bude podporovat.

Že Obamovo opatření zvedne cenu elektřiny, potvrdily i americké úřady. Spočítaly, že navrhované limity budou každý rok stát přes osm miliard dolarů (bezmála 200 miliard korun) a zvednou cenu elektrické energie o zhruba pět procent.

Na výrobě elektrické energie ve Spojených státech se nejvíce - z 37 procent - podílejí uhelné elektrárny. Jaderné elektrárny v USA vyrobí devatenáct procent z celkového množství elektřiny.

V roce 2012 podle amerického energetického informačního úřadu tvořil podíl obnovitelných zdrojů jen pět procent. Například v Německu – jedné ze zemí, která zelenou energii podporuje nejvíce – pocházelo z obnovitelných zdrojů téměř 26 procent elektřiny.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy