Obama přiletěl tajně do Afghánistánu. Za americkými vojáky

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2014 18:50
Schůzku s afghánským prezidentem Karzáím či jinými politiky nechystá, nechce se vměšovat do prezidentských voleb v zemi.
Generál Dunford a velvyslanec Cunningham vítají prezidenta po příletu na základnu v Bagrámu.
Generál Dunford a velvyslanec Cunningham vítají prezidenta po příletu na základnu v Bagrámu. | Foto: Reuters

Kábul - Americký prezident Barack Obama v neděli nečekaně přicestoval do Afghánistánu, aby se setkal s americkými vojáky a poděkoval jednotkám USA, které se po bezmála 13 letech bojů proti radikálům chystají formálně stáhnout stáhnout ze země.

Schůzku s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím či jinými afghánskými představiteli nechystá, aby to nebylo vnímáno jako vměšování do prezidentských voleb v zemi, píše s odvoláním na zdroje z americké administrativy agentura Reuters.

Šéf Bílého domu na americkou leteckou základnu Bagrám dorazil v neděli v noci místního času, v předvečer svátku, kdy si občané Spojených států připomínají členy ozbrojených sil, kteří padli v bojích.

Obama během několikahodinové návštěvy základny promluví k jednotkám a navštíví zraněné vojáky. Spolu s ním přicestoval populární americký countryový zpěvák Brad Paisley, který se postará o kulturní zpestření.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy