Obama "přepadl" Afghánistán, chválil a žádal víc

Zahraničí Zahraničí
28. 3. 2010 21:55
Vloni americký prezident podobně nečekaně navštívil další válečnou zónu - Irák
Barack Obama během setkání se svými vojáky v Afghánistánu.
Barack Obama během setkání se svými vojáky v Afghánistánu. | Foto: Reuters

* Článek jsme aktualizovali v plném znění, obsahuje nově informace o náplni schůzek Baracka Obamy

Kábul - Americký prezident Barack Obama v neděli přiletěl na neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Jde o jeho vůbec první návštěvu této země.

Po příletu, který byl kvůli ochraně prezidenta USA pečlivě utajen, zahájil jednání se svým protějškem Hamídem Karzáím.

Ocenil jeho práci. "Jsem povzbuzen pokrokem, jakého Afghánistán dosáhl. Bude však nezbytné vydat ještě mnoho úsilí, aby se země vypořádala s korupcí a stala se právním státem," citovaly Obamu zahraniční agentury.

Obama podle nich řekl, že Afghánistán dosáhl pokroku ve vojenském tažení proti povstalcům z extremistického hnutí Taliban a ve zlepšování služeb pro své obyvatele.

Karzáí, který loni vzbudil v USA výhrady kvůli spornému způsobu, jakým byl znovu zvolen do funkce hlavy státu, americkému prezidentovi poděkoval za podporu a vyslovil naději, že partnerské vztahy obou zemí budou pokračovat.

Následovalo setkání s americkými představiteli a - alespoň podle fotografií - srdečná schůzka s americkými vojáky, kteří v Afghánistánu slouží.

Americký prezident letěl celou noc z Washingtonu a jeho letadlo přistálo na základně v Bagrámu. Odkud odletěl vrtulníkem do Kábulu.

S Karzáím jednal Obama v prezidentském paláci. Bílý dům oznámil, že Karzáí byl o jeho příletu informován jen s několikahodinovým předstihem, podle BBC to bylo dokonce jen hodinu napřed.

Vloni Obama "přepadl" Irák

Obama si podle BBC jel pro informace o konfliktu přímo z místa; dodat mu je měl generál Stanley McChrystal.

Nejde o první jeho "přepadovku", návštěvy na poslední chvíli totiž omezují možnosti příprav možných pokusů o atentát. Jako vrchní velitel amerických ozbrojených sil Obama vloni podobně překvapivě navštívil Irák.

Obamova administrativa loni v prosinci také schválila vyslání dalších zhruba 30 tisíc amerických vojáků do Afghánistánu. Američané jsou v zemi od invaze v roce 2001 a prezident stanovil stažení posádky na polovinu roku 2011.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy