Obama "přepadl" Afghánistán, chválil a žádal víc

Zahraničí Zahraničí
28. 3. 2010 21:55
Vloni americký prezident podobně nečekaně navštívil další válečnou zónu - Irák
Barack Obama během setkání se svými vojáky v Afghánistánu.
Barack Obama během setkání se svými vojáky v Afghánistánu. | Foto: Reuters

* Článek jsme aktualizovali v plném znění, obsahuje nově informace o náplni schůzek Baracka Obamy

Kábul - Americký prezident Barack Obama v neděli přiletěl na neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Jde o jeho vůbec první návštěvu této země.

Po příletu, který byl kvůli ochraně prezidenta USA pečlivě utajen, zahájil jednání se svým protějškem Hamídem Karzáím.

Ocenil jeho práci. "Jsem povzbuzen pokrokem, jakého Afghánistán dosáhl. Bude však nezbytné vydat ještě mnoho úsilí, aby se země vypořádala s korupcí a stala se právním státem," citovaly Obamu zahraniční agentury.

Obama podle nich řekl, že Afghánistán dosáhl pokroku ve vojenském tažení proti povstalcům z extremistického hnutí Taliban a ve zlepšování služeb pro své obyvatele.

Karzáí, který loni vzbudil v USA výhrady kvůli spornému způsobu, jakým byl znovu zvolen do funkce hlavy státu, americkému prezidentovi poděkoval za podporu a vyslovil naději, že partnerské vztahy obou zemí budou pokračovat.

Následovalo setkání s americkými představiteli a - alespoň podle fotografií - srdečná schůzka s americkými vojáky, kteří v Afghánistánu slouží.

Americký prezident letěl celou noc z Washingtonu a jeho letadlo přistálo na základně v Bagrámu. Odkud odletěl vrtulníkem do Kábulu.

S Karzáím jednal Obama v prezidentském paláci. Bílý dům oznámil, že Karzáí byl o jeho příletu informován jen s několikahodinovým předstihem, podle BBC to bylo dokonce jen hodinu napřed.

Vloni Obama "přepadl" Irák

Obama si podle BBC jel pro informace o konfliktu přímo z místa; dodat mu je měl generál Stanley McChrystal.

Nejde o první jeho "přepadovku", návštěvy na poslední chvíli totiž omezují možnosti příprav možných pokusů o atentát. Jako vrchní velitel amerických ozbrojených sil Obama vloni podobně překvapivě navštívil Irák.

Obamova administrativa loni v prosinci také schválila vyslání dalších zhruba 30 tisíc amerických vojáků do Afghánistánu. Američané jsou v zemi od invaze v roce 2001 a prezident stanovil stažení posádky na polovinu roku 2011.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy