Obama přehodnotí radar. Chce se dohodnout s Ruskem

Reuters Roman Gazdík, Reuters
16. 1. 2009 19:28
Prohlásila to příští trojka v hierarchii Pentagonu Michele Flournoyová

Washington - Zvolený americký prezident Barack Obama hodlá podrobit revizi plán takzvaného protiraketového štítu, jehož součástí má být i radar v České republice a raketová sila v Polsku.

Podle agentury Reuters to oznámila kandidátka na třetí nejvyšší post v Pentagonu.

Michele Flournoyové, která se má stát náměstkyní ministra obrany pro politické záležitosti, se na otázky spojené s radarem ptali senátoři během jejího potvrzovacího řízení v Kongresu.

Její jmenování do Pentagonu musí schválit právě Senát.

Dohodnout se s Ruskem

Předseda senátního výboru pro ozbrojené služby, který dohlíží na strategické plánování armády USA, Carl Levin se Flournoyové zeptal, zda se domnívá, že je důležité přehodnotit plán "v širším bezpečnostním kontextu týkajícím se Evropy, včetně vztahů s Ruskem" a dalších záležitostí.

"Ano, to si myslím, pane," odvětila kandidátka. "Domnívám se, že jde o případnou otázku týkající se nadcházejícího QDR," Revize bezpečnostní politiky alias QDR, která se koná každé čtyři roky, se uskuteční právě letos.

Foto: Reuters

Přímo během slyšení dle Reuters Flournoyová věc nerozvedla, ale později při písemné odpovědi na otázku uvedla, že by bylo v zájmu USA, kdyby se na instalaci protiraketového štítu dohodly s Ruskem.

Moskva zatím jakékoliv návrhy Spojených států včetně vytvoření "sítě sítí", která by propojila radary Ruska, USA a NATO, odmítla.

Drahý a neúčinný?

Obamova administrativa váhá nad konstrukcí systému i ze dvou jiných důvodů. Jednak jde o náklady, které se ročně pohybují okolo 10 miliard dolarů, jednak o to, zda je systém vůbec účinný.

Pokud by radarovou základnu schválil Obama i český parlament, mohlo by se začít stavět už v tomto roce. Připravena k použití by mohla být mezi lety 2011 a 2013.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

RegioJet opět smí jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy