Obama představil svůj plán, jak změnit zdravotnictví

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 2. 2010 18:40
Kompromisní návrh má šanci na úspěch, věří prezidentova administrativa
Obama konečně splnil sliba a představil reformu zdravotnictví
Obama konečně splnil sliba a představil reformu zdravotnictví | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama poprvé představil svůj plán reformy amerického zdravotnického systému.

Návrh je kompromisem, který by teoreticky mohl nalézt podporu jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu.

Obama očekává, že jeho plán pomůže zejména rodinám a malým firmám. "Zdravotní pojištění je díky němu dostupnější. Obsahuje totiž dosud největší daňovou úlevu pro střední třídu a sníží náklady na pojištění desítkám milionů rodin a majitelů malých firem, kteří si je nyní nemohou dovolit. Pomůže to více než 31 milionům Američanů, kteří v současnosti na zdravotní péči nemají. Mnoho dalších lidí pak bude mít zdravotní péči levnější," uvedl dnes Bílý dům.

Pokud bude návrh Obamovy administrativy přijat, půjde o největší rozšíření záruk zdravotní péče ve Spojených státech za více než čtyřicet let.

Zároveň jde o první návrh, který předkládá sám americký prezident. Do nynějška se Obama nechával v této činnosti zastoupit demokratickými zákonodárci, za což byl, vzhledem k tomu, že byla zdravotnická reforma jedním z hlavních témat jeho předvolební kampaně, silně kritizován.

Stěžejními body Obamova návrhu jsou větší podpora federální vlády při uzavírání zdravotního pojištění a zřízení úřadu, který bude regulovat výši poplatků vybíraných zdravotními pojišťovnami.

S tím, jak Obamův návrh počítá se zvýšením garancí, samozřejmě počítá také se zvýšením výdajů rozpočtu. V plánu se ale neobjevil návrh na veřejné zdravotní pojištění (poskytované federální vládou), takzvanou "public option" požadovanou Sněmovnou reprezentantů.

Přesnou částku, na kterou by měla reforma zdravotnického systému rozpočet přijít, Obamova administrativa nesdělila. Server CNN informoval, že by se měl deficit za deset let snížit o 100 miliard dolarů.

Návrh schválený Senátem počítal s náklady ve výši 871 miliard dolarů. Poněkud velkorysější plán Sněmovny reprezentantů počítal s náklady dosahujícími bilionu dolarů. Kompromisní návrh obsahuje nápady z obou částí Kongresu.

Představení kompromisního plánu na zdravotnictví přichází před čtvrtečním jednáním s republikány, které bude probíhat před televizními obrazovkami.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy