Obama pozval Merkelovou do USA, chce urovnat vztahy

ČTK ČTK
8. 1. 2014 22:30
Vztahy obou zemí pošramotil skandál kolem telefonních odposlechů, včetně mobilu kancléřky
Obama při návštěvě Německa.
Obama při návštěvě Německa. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama ve středu telefonoval německé kancléřce Angele Merkelové a pozval ji do Washingtonu.

Vztahy obou zemí přitom pošramotil skandál kolem telefonních odposlechů, včetně mobilu kancléřky. Podle agentury AFP prezident pozváním podal Merkelové ruku k usmíření po nedávném skandálu.

Bílý dům uvedl, že návštěva šéfky německé vlády v USA by se měla uskutečnit "v následujících měsících ve chvíli, která bude vyhovovat oběma stranám".

Šéf Bílého domu kancléřce rovněž popřál rychlé uzdravení po jejím nedávném úrazu na běžkách, při němž si Merkelová naštípla pánevní kost.

Bílý dům před časem Berlín ujistil, že Merkelovou neodposlouchává a v budoucnosti to dělat nehodlá, americké úřady se ale nevyjadřují k tomu, zda byla německá kancléřka sledována v minulosti. Berlín opakovaně prohlásil, že špionáž mezi přáteli je nepřijatelná.

V listopadu špionážní aféru urovnávali v Berlíně zástupci amerického Kongresu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy