Obama požádá Kongres o nový mandát k boji proti IS

ČTK ČTK
9. 2. 2015 22:51
Není vyloučeno, že žádost bude obsahovat i povolení k případnému použití pozemních jednotek. V USA již dlouhodobě zaznívaly hlasy, že dosavadní letecká kampaň nepřináší kýžené výsledky.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama požádá do středy Kongres o nový mandát k boji proti ozbrojeným složkám Islámského státu (IS) ovládajícím značná území v Sýrii a v Iráku.

Není přitom vyloučeno, že žádost bude obsahovat i povolení k případnému použití pozemních jednotek. Podle agentury Reuters o tom dnes informovaly zdroje v Kongresu. V USA již dlouhodobě zaznívaly hlasy, že dosavadní letecká kampaň zahájená loni v létě nepřináší kýžené výsledky, byť ztráty IS jsou patrně vysoké.

Spojené státy vedou mezinárodní koalici proti IS, v níž aktivně působí letectva několika arabských zemí a také Británie a Francie od loňského srpna.

Armádní velitelé upozornili, že v daném rozsahu a s použitou technikou jde, pokud jde o porážku IS, o běh na dlouhou trať, kterou se dá měřit spíše v letech než v měsících.

Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová řekla novinářům minulý týden, že Bílý dům se chystá požádat o mandát na tři roky. Zatím podle ní nebylo stanoveno, na jak velké území se má vztahovat a jaká omezení se mají týkat využití pozemních sil.

 

Právě se děje

Další zprávy