Obama: Poslední střelba musí pohnout zákony o zbraních

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 9. 2013 8:22
Obama vyzval Američany, aby pozvedli hlas proti násilí způsobenému střelnými zbraněmi
Obama vyzval Američany, aby pozvedli hlas proti násilí způsobenému střelnými zbraněmi.
Obama vyzval Američany, aby pozvedli hlas proti násilí způsobenému střelnými zbraněmi. | Foto: Reuters

Washington - Střelba ve washingtonské budově námořnictva z minulého pondělí by měla otevřít cestu k úpravě legislativy týkající se střelných zbraní.

Prohlásil to v neděli americký prezident Barack Obama na pietním shromáždění k maskaru. Šéf Bílého domu a první dáma USA Michelle Obamová se rovněž setkali s rodinami obětí.

"Žádná jiná vyspělá země netrpí tento druh násilí. Žádná," řekl Obama v dějišti tragédie, v areálu Navy Yard, kde sídlí velitelství systémů válečného námořnictva NAVSEA. To má na starosti koncepci a výrobu amerických vojenských lodí a ponorek.

Čtyřiatřicetiletý psychicky narušený bývalý příslušník záloh vojenského námořnictva Aaron Alexis v přísně střežené budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu zastřelil 12 lidí a sám zahynul.

Obama vyzval Američany, aby pozvedli hlas proti násilí způsobenému střelnými zbraněmi. Změna podle něj nevzejde od politiků ve Washingtonu, kteří nejsou schopni nebo ochotni zákony změnit, ani když se taková tragédie odehraje v hlavním městě.

Změnu podle prezidenta může vyvolat jako vždy jen lid vyžadující činy.

Další střelba: Tři mrtví a čtyři zranění

V Kongresu předchozí pokusy o zpřísnění zákonů o držení zbraní ztroskotaly na odporu stoupenců práva na zbraň.

Ani po otřesu, jaký loni v prosinci vyvolalo zastřelení 20 dětí a šesti dospělých na škole v Connecticutu, nebyl Obama s to získat podporu zákonodárců pro podstatnější změny. Pondělní tragédie byla už sedmým zločinem podobného typu v Obamově éře.

Krátce po pietním aktu agentura Reuters informovala o další střelbě ve státě Michigan na severu Spojených států. Tři lidé byli zabiti a čtyři zraněni, když v neděli ve městě Muskegon u Michiganského jezera před místní ubytovnou střílel ozbrojený muž, jenž byl posléze zatčen.

Střelec zastřelil dva muže a postřelil 20letou ženu, kterou vzápětí přejel automobil, jenž ujížděl z místa činu. Také žena zraněním podlehla. Další čtyři zranění byli ošetřeni v nemocnici.

Policie případ vyšetřuje. O motivu střelby nic nesdělila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy